Söz, Dune: Spice Wars’un yaratıcılarında

Denis Villeneuve’ün ellerinden çıkan, geçtiğimiz yılın en çok konuşulan filmlerinden olan Dune vizyona girdikten birkaç ay sonra, video oyun şirketi Funcom; Frank Herbert’ın çığır açan bilim kurgu evreninde geçen, gerçek zamanlı strateji oyunu Dune: Spice Wars’u duyurmuştu. Hatta The Game Awards töreni esnasında, projenin ilk fragmanı da paylaşılmıştı. Oyunun arkasındaki ekip, Dune: Spice Wars hakkındaki açıklamalarıyla merak dozunu bir tık daha arttırdı.

Oyunun Steam sayfası üzerinden yöneltilen sorulara cevap veren Shiro Games ekibi, Dune: Spice Wars’un 2022’de piyasada olacağını doğruladı. Dune: Spice Wars’un 4X gerçek zamanlı strateji oyunu olduğunu söyleyen Shiro Games ekibi; oyunun aynı zamanda keşif, bölge kontrolü, ekonomik büyüme, savaş, siyaset ve casusluk gibi özellikleri de içerdiğine dikkat çekiyor. Oyunu 4X yapan özelliklerin bunlar olsa da bu özelliklerin gerçek zamanlı strateji deneyiminden de ödün vermesini istemediklerini belirtmişler. 

Çöl gezegeninde geçen bir oyun yaratmanın zorluğuna da değinen yaratıcılar, yalnızca kaya ve kum görülen bir lokasyonda saatlerce bakılacak manzaraların hassas geçişlere sahip olması gerektiğini hatırlatarak, çevre tasarımı üzerindeki çalışmalara çok fazla zaman harcadıklarını anlatıyor. Hatta böyle bir gezegende var olabilecek nesneleri yaratmak için bir jeologla çalışmışlar.

İlk olarak erken erişim seçeneğiyle oyunun kullanıcılara sunulacağını da belirten Shiro ekibi, bunun eksikleri gidermek için iyi bir yol olduğu görüşünde. Önceki oyunlarında da aynı metodu izlemişler ve böylelikle oyunculardan daha fazla geri bildirim alabildiklerine, her şeyi daha iyi dengeleyebildiklerine inanıyorlar. Yayın planını da buna göre hazırlayan ekip, amaçlarının çok iyi bir oyun yayımlamak olduğunu; bunun da ancak topluluğun ne hissettiğine bağlı olarak sistemlerde ince ayar veya değişiklik yapılması, gerekirse daha fazla içerik eklenmesiyle gerçekleşebileceğini söylüyor.

Hedef daha fazla baharat!

Atreides ve Harkonnen hanedanlarının da dâhil olduğu dört klandan birini seçip hile, politik etki, ekonomik üstünlük veya açık savaş gibi yollarla çöl gezegeni Arrakis’in kontrolünü ele geçirmek üzere stratejiler uygulanacak oyunda en değerli kaynak, orijinal seride de olduğu gibi baharat olacak. Oyuncuların temel amacı, daha fazla baharat üretebilmek için Arrakis’teki kaynakları, köyleri, ilginçlikleri keşfederek alanlarını genişletmek.

Henüz Dune evrenine girmemiş olanlardan ya da hakkında daha fazla şey bilmek isteyenlerdenseniz, Bant Mag. No: 76 için Biçem Kaya’nın hazırladığı, Dune evreni hakkında sıkça sorulmayan sorular başlığı altında yayımlanan “bölüm 1”, “bölüm 2” ve “bölüm 3” dosyalarına göz atabilirsiniz.

Yazı: Yiğitcan Genç