Haftanın etkinlik rehberi (9 - 15 Kasım)

Hazırlayan: Tuana Özcan - Fotoğraf: Sven Marquardt

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Güçlü Öztekin – Ben, Bir Yeni Cesur Dünya
9 Kasım – 10 Aralık, Dirimart

Öztekin’in son dönem işlerine odaklanan sergi, sanatçının kraft kâğıt üzerine resimleri, yeni tuval çalışmaları ve defterlerinden oluşan bir seçki sunuyor. Detaylar burada.

Merve İşeri – Sonsuzda Birleşme
9 Kasım – 16 Aralık, GALERIST

Sergi, doğa ve insan arasındaki ayrışmanın muğlaklığını, topraklanma, kök salma, ev ve aidiyet hislerini araştırırken; kozmik tozdan gelip, kozmik toza döneceğimizi hatırlatıyor; hasar görmüş bağları yeniden kurmaya ve toplu yaşamı kutlamaya davet ediyor. Detaylar burada.

Kino Diyarbakır
10 – 12 Kasım, Mordem Sanat 

Alman sinemasının en güncel ve nitelikli örneklerini Türkiye’de izleyiciye sunan Kino 2023’ün sonbahar programı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Mordem Sanat ortaklığıyla gerçekleşecek. Gösterimler ücretsiz; program hakkında detaylar burada.

Sven Marquardt. Fotoğraf: Ole Westermann
Sven Marquardt – NACHTBLENDE
10 – 26 Kasım, bomontiada GALERİ

Sven Marquardt’ın işleri ilk kez İstanbul’da. Sanatçının son 25 yılda çektiği etkileyici siyah beyaz fotoğraflar, Berlin’in alt kültürüne ve gece hayatına odaklanıyor. Detaylar burada.

KupaMaça
10 Kasım, Ara Sahne

Muzaffer İzgü’nün Sınır oyunundan öykünerek yazılan KupaMaça; gerçek olmayan bir zamanda, gerçek olmayan iki komşu ülkenin, gerçek olan iki askerinin hikâyesini anlatıyor. Masalsı bir dünyada gerçek konulara dokunan oyun, kendimize sormak istemediklerimizi soruyor. Biletler burada.

Nilipek.
11 Kasım, Bant Mag. Havuz / Bina

Nilipek., ilk uzunçaları Sabah’ı 2015’te yayımladı. Müzik yazarlarınca yılın en iyi albümleri arasında gösterilen Sabah’ı 2017’de Döngü, 2020’de mektuplar izledi. Uydurduğumuz Oyunlarla adını taşıyan yoldaki koleksiyonunda 11 yeni şarkıyla dinleyici karşısına çıkacak olan Nilipek., gündelik hayatın tanıdık duygularını yeni kelime ve seslerle betimlemeye devam ediyor. Konserin detayları burada.

Lara Di Lara
11 Kasım, Zorlu PSM

Yeni albümü Eskisi Gibi Değil, Lara Di Lara’ya has o sakin, şefkatli, olgun tavrı buram buram hissettiriyor; her bir parçanın anlatısını parlatan incelikli enstrümantasyonlar, ortaya dökülerek kalbin yükünü alan içten duygular ve akışta yaptığı çeşitli sürprizlerle şifa veriyor. Lansman konseri için biletler burada.

Cümbüş Cemaat
11 Kasım, Salon İKSV

Boğaziçi Üniversitesi’nin Taş Oda geleneğiyle yetişen adıyla müsemma müzik kolektifi Cümbüş Cemaat, 11 Kasım Cumartesi akşamı Salon İKSV sahnesinde olacak. Biletler burada.

Başka Sinema Miyazaki Geceleri
11 – 18 – 25 Kasım, çeşitli mekânlar

Başka Sinema’nın Hayao Miyazaki filmografisinden favorileri sabaha kadar peşi sıra izleme şansı sunan Miyazaki Geceleri programı. İstanbul’daki duraklar CKM, City’s Nişantaşı ve Kadıköy Sineması; İzmir Karaca Sineması ve Eskişehir Özdilek Cinetime’da da gösterimler olacak. Detaylara burada. Yönetmenin işlerinde sık kullandığı temalara, olmazsa olmazlarına bir göz attığımız dosya da hemen burada.

Pitohui
12 Kasım, Karga

Motorik ritimleri dolambaçlı düzenlemelerle, yoğun ses bloklarını coşkulu melodilerle harmanladığı müziğini iniş çıkışlı bir oyun alanına dönüştüren Pitohui, 12 Kasım akşamı Karga’da olacak; detaylar burada. Barkın Engin, Berkay Küçükbaşlar, Burak Tamer, Cem Kayıran dörtlüsünü 14 Kasım akşamı da Endüstrimantal konser serisi kapsamında Müze Gazhane’de dinleyebilirsiniz.

Didem Yalınay – Akışta / In the Flux / Dans le flux
14 Kasım – 3 Aralık, CerModern Ankara

200 metrekarelik bir alanı kendi icadı olan hologram ekranlarla artırılmış strüktürler kurarak, gerçek mekânda hiçbir donanım kullanmadan, meraklılarına daha önce hiç görmedikleri bir kapsayıcı meta-uzam deneyimi sunmayı amaçlayan Didem Yalınay’ın Akışta / In the Flux / Dans le flux isimli sergisine dair detaylar burada.

İzmir Kısa Film Festivali
14 – 19 Kasım

Bütün filmlerin ücretsiz izlenebileceği festivalde, ulusal ve uluslararası yüzlerce kısa film sunulacak; yönetmenlik, film yapım, teknik anlatımlar, yeni teknolojiler, senaryo, belgesel ve animasyon konularında söyleşi ve atölyeler yapılacak. Program detayları burada.

Peki
15 Kasım, Bant Mag. Havuz / Bina

Nadir Sönmez’in yazıp yönettiği PEKİ, 15 Kasım Çarşamba akşamı Bant Mag. Havuz / Bina’da sahnelenecek. Oyuncu kadrosunda Sönmez’le birlikte İnci Sefa Cingöz ve Selin Hasar’ın yer aldığı oyun, hayali bir kafede geçiyor. Detaylar burada.

Jonah Yano
15 Kasım, Zorlu PSM

Şarkıcı ve söz yazarı Jonah Yano; pürüzsüz, caz etkili soul pop’un içine hip hop ve elektronik unsurların karıştığı benzersiz üslubuyla dikkatleri üzerine çekti. BADBADNOTGOOD ile ortaklaştığı yeni albümü Portrait of a Dog ile sınırlarını genişletmeye devam ediyor. Biletler burada.

Hakan Akçura – Anamnesis
15 Kasım – 15 Aralık, Karşı Sanat Çalışmaları

Akçura, bir şeyi hatırlama, geriye doğru belleği canlandırma, geçmiş deneyimleri ve bilgileri geri çağırma anlamlarıyla “anamnesis” kavramını başlığa taşıyor. Omurgasını büyük ebatlı resimlerin oluşturduğu sergide katılımcı profesyonel oyuncuların, sanatçının sorduğu bir soruya ekranlardan, seyircilere dönük yüzleriyle cevap verdikleri videolar da yer alıyor. Detaylar burada.

Ankara Caz Festivali
15 – 23 Kasım, çeşitli mekânlar

Caz Derneği’nin düzenlediği festivale konserlerden söyleşilere, sergilerden eğitimlere kadar birçok etkinlik dâhil. Kerem Görsev Trio, Erkan Oğur, Renaud Garcia Fons ve dahasının yer aldığı program detayları burada.

Süleyman Engin – Yalancı Bahar
18 Kasım’a dek, 8 Artı 1 Galeri

Süleyman Engin’in son dönem eserleri birlikte heykel çalışmalarının da görülebileceği bu sergide izleyiciler, sanatçının hem sıradan dünyada gördüğü bireyleri tek bir kompozisyon içerisinde buluşturduğu çalışmaları hem de bireyin iç dünyasının postmodern çizgi ve biçimler ile somutlaştığı portreleri bulacak. Detaylar burada.

Uğur Ulusoy – Hangi Gezegenden Geliyorsun?
16 Aralık’a dek, KAIROS

Sanatçının Türkiye’de düzenlenen ilk kişisel sergisi Hangi Gezegenden Geliyorsun?, izleyicilere kimi zaman hüzünle, kimi zaman kara mizahla, kimi zaman araştırma tutkusuyla şekillenmiş; yakası açılmadık bir görsellik sunuyor. Detaylar burada.