Etkinlik rehberi: Depremden etkilenenlerle dayanışmalar - Mart 2023

Dayanışmayı büyütmek ve sürekli kılmak kaçınılmaz. Burada, 6 Şubat depremleri ve takip eden süreçte yaşananların ardından ihtiyaç sahipleriyle dayanışmayı önceliklendiren bazı etkinlikleri bir araya getiriyoruz. Listemiz önümüzdeki günlerde de güncellenmeye devam edecek, takipte kalın.


28 Şubat itibarıyla – Earthquake Relief Fund in Turkiye (Çevrimiçi)

Galeri Muaf, afet bölgesindeki yardımları sürdürülebilir kılabilmek için sanatçı Can Köylüoğlu’nun çizimlerini Fund Raisin aracılığıyla NFT olarak satışa çıkarıyor. 28 Şubat saat 22.00’den itibaren satın almak istediğiniz NFT’leri web sitesi üzerinden özelleştirebilir ve dilediğiniz bağış miktarını seçebilirsiniz. Satın alınan her NFT doğrudan ve anlık olarak Ahbap’ın oluşturduğu kripto para cüzdanına AVAX kripto para birimiyle aktarılacak. İlgili link burada.

5 Mart’a kadar – #HerBiletBirGelecek (Çeşitli mekânlar)

6:45 KK Ankara, IF’in Beşiktaş, Ankara, Eskişehir’deki alanları, Sponge Pub Antalya ve Mask Beach’in yanı sıra Hayal Kahvesi ile Holly Stone şubelerinin de dâhil olduğu canlı müzik mekânları, 24 Şubat – 5 Mart aralığında gerçekleşecek konserlerden elde edilecek gelirin tamamını ODTÜ Mezunlar Derneği ve Darüşşafaka Vakfı’na bağışlayacak. Takvim ve sahne alacak müzisyenlere dair detaylar burada.

6 Mart’a kadar – Dayanışma Pazarı (Müze Gazhane)

Çok yönlü sanat fanzini Sanrı, Karga’da başlayan dayanışma pazarını 25 Şubat’tan bu yana Müze Gazhane’de sürdürüyor. Farklı disiplinde üreten sanatçıların işlerinin yer aldığı stantlardan yapılacak her alışveriş deprem bölgesine aktarılacak. Detaylar için Sanrı’nın Instagram hesabını takipte kalabilirsiniz.

Mart boyunca – Borusan Sanat konserleri (Çeşitli mekânlar)

Borusan Sanat, mart boyunca gerçekleştireceği beş konserden elde edilen gelirin tümünü afet bölgesindeki ihtiyaçlar doğrultusunda paylaşacağını açıkladı. Bu kapsamda BIFO & Manuel Blanco, F.M. Einheit & Batur Sönmez, Timuçin Şahin’s Flow State, Anıl Eraslan “Dream Works” ve Brassolist feat. Jülide Özçelik, Fikri Karayel, Ceren Gündoğdu konserleri izlenebilir. Takvim, mekân ve bilet bilgileri burada.

Mart boyunca – GalataPerform: Fairfly & Kalanlar & Medea’ya Göre Ahlak (Çeşitli mekânlar)

GalataPerform, mart takvimindeki tüm oyunları #SahnedenDayanışma çatısı altında oynuyor. Ay boyunca sahnelenecek Fairfly, Kalanlar ve Medea’ya Göre Ahlak adlı üç oyundan elde edilecek gelirin yüzde 20’si #BirKiraBirYuva projesine aktarılacak. Her oyunda; Afet Platformu bünyesindeki herhangi bir STK’ya üye, gönüllü ya da destekçi olarak bağlı olduğunu beyan ederek [email protected] adresine “Sahneden Dayanışma” konu başlıklı bir e-posta ileten ilk 2 kişi, davetli olarak ağırlanacak. Kontenjan durumuna GalataPerform’un Instagram storyleri üzerinden; takvim, mekân ve bilet bilgilerine ise buradan ulaşılabilir.

Mart boyunca – Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit (Çeşitli mekânlar)

Tiyatro Hemhâl, #SahnedenDayanışma kapsamında Nezaket Erden’in tek kişilik performansı Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit’in 2, 3, 6, 11, 14, 15 ve 20 Mart’ta gerçekleşecek oyunlarından elde edilecek kazancın bir kısmı ve 26 Mart’ta Ses Tiyatrosu’nda sahnelenecek 400. oyun gelirinin tamamını, afet bölgesinde çalışan STK’lara yönlendirecek. Detaylar için Tiyatro Hemhâl’in Instagram duyurularını takip etmekte fayda var.

Mart boyunca – Tiyatro BeReZe: Unutulan & Kral Ölüyor & Cimri & Fil & Fotoroman Kralı & Her Şey Gözümüzün Önünde Oldu (BeReZe Gösteri Evi)

#SahnedenDayanışma’ya katılan topluluklardan bir diğeri olan Tiyatro BeReZe, mart boyunca sahneleyeceği oyunlardan elde edeceği bilet gelirlerinin bir bölümünü şu sıralar, depremden etkilenen Türkiyeli ve Suriyeli çocuklar için iki adet Gökyüzü Çadırı kurmak için çalışan Gaziantep merkezli Nar Bilim, Kültür ve Sanat Derneği’ne aktaracak. Oyunları izleyemeyecek olsa da dayanışmaya katılmak isteyenler tiyatrolar.com.tr üzerinden bilet alırken askıda bilet seçeneğine tıklayabilir; bu yolla alınan biletler tiyatro tarafından sosyal medya aracılığıyla duyurularak İstanbul’daki öğrencilere ulaştırılacak.

3 Mart – Haydi Gel Benimle Ol (Blind)

Kokoş ekibi, Haydi Gel Benimle Ol’u şöyle anlatıyor:

Dertleşmeye ihtiyaç duyduğumuz huzursuz gündemimizde mücadeleyi, destekleşmek ve drag queenler olarak gece hayatında çalışmanın belirsizliğini konuşup aklımızı kurcalayan soruları tartışmak için buluşuyoruz.

‘’Neler yapabildik? Neler yapabiliriz?’’ sorularıyla yola çıkarak düzenlediğimiz bu gecenin kazancından afet bölgelerindeki kuruluşlara yardımda bulunacağız. Hepinizi beklerizzz.

Detaylar için buraya.

4 Mart – Aga B (Blind)

4 Mart Cumartesi Blind’da gerçekleşecek Aga B konserinin gelirleri afet bölgesine yardım için kullanılacak. Kapı açılış 20.30; performans 21.30’da başlayacak. Biletler burada. Blind 8 Mart’ta ise BİRLİKTEYİZ adlı bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Tüm geliri afet bölgesine yönlendirilecek gecede DJ’ler; Cenk Üniş, Discolog, Mirmiay, Konuralp ve Can Koçkan kabin başında olacak. Detaylar burada.

4, 5 Mart – Kahramanmaraş Afet Sonrası Topluluk Merkezi Tasarım Atölyesi (TAK)

Herkes İçin Mimarlık; Sivil Toplum için Destek Vakfı ve Turkey Mozaik Foundation ortaklığında hayata geçirilen Kahramanmaraş Depremi Küçük Destek Fonu desteğiyle Kahramanmaraş’ta depremden etkilenenlerin bir araya gelebileceği, ortak paylaşıma olanak sunan bir topluluk merkezi inşa edecek. Mekânın tasarım çalışmalarına katılmak için başvuru formu ve gerekli bilgiler burada. Atölyeye son başvuru zamanı 1 Mart Çarşamba, saat 23.59.

5 Mart – Take the AID Train (Bova Sahne)

Şevket Akıncı ve A.I.D kolektifinin özgür müzik gecesi olarak kurgulanan Take the AID Train’in sıradaki buluşması, 5 Mart Pazar akşamı Bova Sahne’de. Tuce Alba, Sanat Deliorman, Berk Tekelioğlu, Gündoğdu Akın, Umut Leylek, Nisan Berkol, Alex Kreger, Denzi ve Rinxlaya’nın sahne alacağı gecenin tüm geliri Çak bi Pati’nin deprem bölgelerinden kurtardığı hayvanların bakımı için değerlendirilecek. Detaylar burada

5 Mart – Naif Bey ve Yaveri (karga)

Naif Bey kardeşi ile birlikte çekmecesinden ayağına, ayağından çekmecesine gidip gelen, kendi halinde bir çoraptır. Bir gün kardeşi çoraplıktan sıkılıp istifa eder. Eşya mahkemesi Naif Bey’in yalnız başına çoraplık yapamayacağına hüküm verir ve onu atık eşyalar arasına sürgün eder. Naif Bey başınagelen bu olayı kabul edemez ve ne olursa olsun kendine tekrar bir iş bulmak ister. Bir süre araştırınca,önünde zor ama oldukça keyifli bir seçenek olduğunun farkına varır. Kukla olmak!

Gökhan Yılmazer performansıyla sahneye taşınacak bu kukla tiyatrosundan elde edilecek gelirin yüzde 30’u deprem bölgesine gönderilecek. Rezervasyon için karga’ya DM üzerinden ulaşılabilir. Bilet fiyatları ve diğer gerekli bilgiler burada.

5 Mart – Deprem Bölgesiyle Dayanışma Konserleri (Nazım Hikmet Kültür Merkezi İzmir)

İzmir’deki müzisyenlerin buluştuğu dayanışma konserlerinde toplanan gelirin tamamı afet bölgesindeki gönüllü koordinasyon merkezlerine yönlendirilecek. Etkinliğe, deprem bölgesindeki çocuklara gönderilmek üzere boya kalemi, çocuk kitabı ve oyuncak getirebilirsiniz. Destek amacıyla askıda bilet alabilirsiniz. 5 Mart’ta Baran Sokak, Umut Özensoy, Yankı Tan & Paydaş Mehmed, Ezgi Tekin, The Family (TFRP), Başıbozuk ve Praksis sahnede olacak. Biletler burada.

9 Mart – Dayanışma Konseri (Moda Sahnesi)

9 Mart gündüz saatlerinden gece yarısına kadar sürecek HOOD Base Dayanışma Konseri’nde Aga B, Baba Sad, Birileri, Cahit Berkay, Can Güngör, Ceylan Ertem & Cenk Erdoğan, Chromas Choir, Güneş Özgeç, In Hoodies & Yasemin Özler, Lara Di Lara, Nilipek., Nova Norda, Paptircem, Parham A.G & Şehir Çocukları, Samet Çiçek, Second, Selin Sümbültepe, Selût, Simge Pınar, Sufle ve SUH.EYL sahnede olacak. Moda Sahnesi’nin fuaye alanında kurulacak “Dirsek Teması Tasarım Pazarı”nda ise lokal tasarımcı ve sanatçıların üretimleri bulunacak. Gelirler İhtiyaç Haritası’na aktarılacak; biletler burada.

9, 18, 26 Mart – Doğal Afet (Çeşitli mekânlar)

Germinal Tiyatro, #SahnedenDayanışma kapsamında Nilperi Şahinkaya’nın tek kişilik oyunu Doğal Afet’ten elde edilecek bilet gelirinin yüzde 20’sini, sezon boyunca deprem bölgesindeki çocukların eğitimine bağışlayacağını duyurdu. Takvim, mekân ve bilet bilgileri burada.

10 Mart – Melike Şahin (Volkswagen Arena)

Melike Şahin, 10 Mart konserinin gelirlerinin afet bölgesindeki kadınlara destek vermek için Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’na bağışlanacağını duyurdu. Biletler burada.

10-25 Mart – İyileşmek İçin Sahnedeyiz (Arsız Mekan, TiyatrOPS)

T1 ile Arsız Kumpanya organizasyonu ve tiyatrolar.com.tr desteğiyle deprem bölgesine destek olabilmek için bir araya gelen 16 tiyatro ekibi 10-25 Mart’ta sahneleyecekleri oyunların tüm gelirini İyilik Melekleri Derneği’ne’ne aktaracağını açıkladı. Oyun programı ve biletler burada.

11 Mart – Güneş ve konukları – S.O.S (Volkswagen Arena)

Güneş, 11 Mart’ta Bege, Eno, Lvbel C5, Mavi, Reckol, Şanışer & Sokrat St. ve Şehinşah’ın katılımı ile sahne alacağı “S.O.S. – Sesim Olsun Sesin” başlıklı yardım konserini gerçekleştirecek. Konserin hem mekânda hem de sosyal mecralarda elde edeceği tüm gelirler ise Ahbap Derneği aracılığı ile depremzedelere bağışlanacak. Biletler burada

11 Mart – Kum & Bedeviler (Blind)

Kum & Bedeviler’in 11 Mart’ta Blind’da gerçekleşecek konserinden elde edilen gelirin tamamı depremden etkilenen çocuklarla dayanışma için Darüşşafaka Cemiyeti’ne aktarılacak. Katılımsız destek bileti almak da mümkün. Detaylar burada.

11, 18, 19 Mart – Mevzu Records Dayanışma Konserleri (Çeşitli mekânlar)

Mevzu Records, martta düzenleyeceği üç konserden elde edilecek gelirin tamamının, depremden etkilenenlere birincil elden ihtiyaç alımında kullanılacağını duyurdu. 100₺ ve üzeri ödeme yapılarak girilebilecek etkinliklerden 11 Mart’ta Muaf Kadıköy’de gerçekleşecek ilkinde Yok Olsun, Selfblame, Jornada Del Muerto ve Glabrezu çalacak. 18 Mart karga buluşmasında Toksik Şok, hiçamahiç, Emaskülatör ve Kiki Haram ggNash; 19 Mart’ta yeniden Muaf’a dönen gecede ise Potlatch, LABB ve Asperger sahnede olacak.

16 Mart – Gazapizm Senfoni İstanbul 2023 (Volkswagen Arena)

22 Ekim’de büyüdüğü şehir İzmir’de, Orhan Şallıel şefliğindeki 150 kişilik bir senfoni orkestrası ve koro eşliğinde 10 bin kişiyle birlikte şarkılarını söylemişti Gazapizm. Bu konser serisinin ikinci halkası, 16 Mart’ta Volkswagen Arena İstanbul’da gerçekleşecek. BKM organizasyonuyla hayat bulan geceden elde edilen tüm gelirin deprem bölgesindeki çalışmalara aktarılacağı açıklandı.

23 Mart itibarıyla – Dayanışma İçin Müzik (Babylon)

Babylon’da gerçekleşecek “Dayanışma İçin Müzik” konserlerinden elde edilecek bilet gelirlerinin tamamı İKSV’nin, depremden etkilenen müzik öğrencileri ve eğitmenlerine enstrüman temin etmek için açtığı “Enstrüman Destek Fonu”na aktarılacak. Biletix ve Mobilet’in destekleriyle yapılacak olan satışlara hizmet bedeli eklenmeyecek. Konser serisinin mart programı kapsamında; Alp Ersönmez ‘Cereyanlı’, MadenÖktemErsönmez, Çağrı Sertel, Palmiyeler, Hav Hav!, BaBa ZuLa, Sattas, Baneva, Baran Mengüç, Barış Demirel, Da Poet & İdil Meşe (Rain Lab), Deniz Tekin, DJ Big Poppa, Hayki, Kamufle, Kayra, Kezzo, Şanışer, Sokrat St, Tankurt Manas, Hey! Douglas ve Nightmares On Wax Presented by Selectist sahnede olacak.

25 Mart – Mabel Matiz (Congresium Ankara)

Mabel Matiz, 25 Mart’ta Ankara’da gerçekleşecek konserinin bilet gelirlerini deprem bölgelerine yardım amacıyla AÇEV’e bağışlayacağını duyurdu. Biletler burada.

30 Mart – Dayanışma Sahnesi (Zorlu PSM)

DasDas, İhtiyaç Haritası ve Zorlu PSM, depremden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarına katkıda bulunmak için 30 Mart’ta Dayanışma Sahnesi etkinliğini düzenliyor. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde oturmalı düzende gerçekleşecek etkinliğin biletleri passo.com.tr’den satın alınabilir.

Geceden elde edilecek tüm gelir, deprem bölgesindeki eğitim materyalleri ve eğitimle ilgili oluşacak ihtiyaçların karşılanması için İhtiyaç Haritası’na aktarılacak. Etkinlik ile ilgili detaylar için @ihtiyacharitasiofficial @istanbuldasdas @zorlu_psm hesapları takip edilebilir.