İKSV Enstrüman Destek Fonu başvuruları açıldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), deprem felaketinin ardından, farklı kültür kurumlarıyla ve sivil toplum örgütleriyle birlikte, orta ve uzun vadeli projelerle deprem bölgesine destek olabilmek için çalışmalar yürütüyor. 28 Şubat günü İKSV tarafından yapılan açıklamada “Daha iyi bir gelecek için birlikte yapabileceğimiz birçok şey olduğunu biliyoruz. Geleceğe dair hayallerin ve umudun yeşermesine katkıda bulunmayı, bir kültür kurumu olarak sorumluluklarımız arasında görüyoruz.” vurgusu yapıldı.

2023 bütçesinden, deprem bölgesinde kültür sanat alanındaki çalışmalar için kullanılmak üzere kaynak ayrılacağı duyuruldu. Örneğin 18 Mart’ta gerçekleşecek Tamino konserinden elde edilecek gelir de bu çalışmalar için değerlendirilecek. Biletler burada.

Söz konusu kaynakla yaratılan İKSV Enstrüman Destek Fonu, depremden etkilenen müzik öğrencilerine ve eğitmenlerine enstrüman temin etmek için kullanılacak.  

●       Depremden etkilenen 11 ilde ikamet eden,

●       Depremde enstrümanı hasar gören veya kaybolan,

●       Bölgedeki güzel sanatlar liselerinin ve konservatuvarların müzik bölümlerinde eğitim gören,

●       Güzel sanatlar liselerinde ve konservatuvarların müzik bölümlerinde eğitmen olan,

●       Deprem sırasında bölgede olup şu anda başka okullara nakil olan

tüm öğrenci ve öğretmenler İKSV Enstrüman Destek Fonu’na başvurabilecek. Başvurular, 30 Mayıs tarihine kadar bu bağlantı üzerinden yapılabilir.

İKSV Enstrüman Destek Fonu’na katkıda bulunacak oluşumlardan biri de Pozitif Müzik. Proje, doremusic ve Zuhal Müzik iş birliğiyle hayata geçiriliyor. Fonun, destek vermek isteyen farklı kurum ve kuruluşların da katkılarıyla önümüzdeki dönemde genişletilmesi hedefleniyor.

Başvurular, iki dönemde değerlendirmeye alınacak. 28 Şubat – 10 Nisan arasında yapılan başvurular için 17 Nisan’dan itibaren, 11 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında yapılan başvurular için 5 Haziran’dan itibaren yanıt verilecektir. Belirtilen dönemlerde yanıt alamayan başvuru sahipleri [email protected] adresi üzerinden bilgi talep edebilirler.