Kültür sanat emekçileri için dayanışma ve paylaşım ağı: Omuz

Covid-19 salgını, kültür sanat emekçilerinin uzun yıllardır içinde bulunduğu güvencesizliği bir kez daha su yüzüne çıkardı. Görsel sanatlar alanında çalışıp eşitsizliğe maruz kalan ve ihtiyaç duydukları desteği çoğunlukla bulamayan tüm emekçilerin aynı çatı altında toplanabileceği bir resmî kuruluşun eksikliği de söz konusu. Bu farkındalıkla yola çıkan bir grup kültür sanat emekçisi Omuz platformunu kurdu. Bu platformun amacı, farklı coğrafyalarda kültür sanat alanında destek almak isteyenlerle destek vermek isteyenleri buluşturmak. Diğer bir deyişle, sanat alanında güvene dayalı bir paylaşım ve beraberlik ağı kurmak. 

Bu zemin henüz güzel bir başlangıç. Platformun kurucuları, ihtiyaçlara verilecek karşılıklar arttıkça dayanışmanın genişleyeceğine inanıyor. Mümkün olduğunca çok insana dokunabilmeyi umuyorlar. Omuz, yalnızca bir kaynak sağlama aracı değil; aynı zamanda kültür sanat emekçileri ve sanatseverler için bir beraberlik hatırlatması yapıyor.

Omuz platformunda; destek vermek isteyenler, diledikleri sayıda 1.000 TL’lik destek taahhüdünde bulunuyor. Dayanışmaya katılmak isteyen ama bu miktarı tek başına karşılayamayacak olanların arkadaşlarıyla ortak bir kaynak yaratmaları da mümkün. Destek almak isteyenler, destek vermek isteyenlerin sayısına göre belirleniyor. Tamamen rastlantısal seçimlere bağlı olarak destek vermek isteyenle destek almak isteyenler eşleştiriliyor. Platform kolaylaştırıcıları sadece bu aracılık ve destek sürecinin takibinde rol alıyor. Başvurular iki ayda bir açılıyor ve ilk dönem başvuruları 30 Haziran’a kadar sürüyor. Daha fazla bilgi için Omuz’un web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yazı: Ceren Kulkul