Evcilik Günleri: Dilan Dibek ile tanışın

Salgın sürecinde yaptığınız çeşitli üretimlerinize dair çağrımız sürüyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

“Ben Dilan Dibek, görsel sanatçıyım. Farklı materyaller ve yüzeylerle çalışıyorum. Son zamanlarda geçimimi duvar resimleri ile sağlıyordum. Ancak tabii ki süreç beni de vurdu.

Covid-19 isimli güzide virüsümüz ile başlayan eve kapanma sürecinde kendimi psikolojik olarak telkin etmeye çalışsam da, iptal olan planlar ve akabinde maddi yetersizlik sebebiyle üstesinden gelmem gereken şeyler oldu. 6 senedir İstanbul’da, son bir senedir de mobil yaşıyor ve çalışıyordum. Seyahat izni çıkmadığı için sürecin ilk iki ayında İstanbul’da kalmak zorunda kaldım. Kaldığım odanın apartman boşluğuna bakan, havanın güneşli olup olmadığı bile anlaşılmayan ufak bir penceresi vardı. Park ve sahillere çıkmak da yasaklanınca uzun süre dışarı gıda ihtiyacım hariç hiç çıkmadım. Resim yapmak istesem de o ufak odada ışıksızlıktan renkleri göremediğim için çok bunaldım, hiçbir şey üretmek istemedim.

İki ay önce Antalya’ya annemin yanına gelebildim. Gelirken yanımda boyalarımı getirdim. Mdf plakalar kestirdim. Burada her gün bahçe ile uğraşıp toprağa basma şansım oldu. Doğal ışık ve doğa özlemim canlı renklerle, betona tıkılmanın bunaltısı yeşeren bakışlarla ortaya çıktı sanırım. 

Süreçten önce para kazanabilmek için seyahat etmek benim için çok keyifliydi. Ama son birkaç ay, mobil olamadığımda ne olacak sorusunu yüzüme vurdu. Bu sebeple düzenli paylaşım yapmayı bir iki sene önce bıraktığım Instagram hesabımı aktif hale getirmeye başladım. Bir arkadaşımın gaza getirmesiyle işlerimi online olarak satabileceğim bir platforma kaydoldum, orayı geliştirmeye çalışıyorum şimdi.”

Bütün üretimler: mdf plaka üzerine akrilik, 25 cm çap