“Evde” hissetmenin anlamını irdeleyen dijital sergi: “Rahat Hissediyor Musun?”

British Council’in çevrimiçi galerisi “Duvarları Olmayan Müze”, yenilikçi sergilerinin beşincisini açtı. Rahat Hissediyor Musun?, kadın deneyimine, aileye ve gezegene yakından bakarken “evde” hissetmenin ne anlama geldiğini irdeliyor.

Türkiye’den Rita Aktay ve Birleşik Krallık’tan Ritika Biswas’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide British Council Koleksiyonu’ndan eserlerle birlikte çağdaş sanatçıların güncel çalışmaları da yer alıyor. Farklı disiplinlerden işler bir arada ve kişiye özel bir sergi deneyimi vadediliyor. Zira sayfaya girdiğinizde size gördüğü acayip bir rüyadan bahseden bir botla karşılaşıyorsunuz. Sergiyi gezmeye başlamadan önce katılımcılardan birer emoji seçmesi isteniyor ve işlerin akışı, kurgusu yapacağınız bu tercihe göre belirleniyor. Her seferinde farklı emojiler seçerek, farklı sergi rotaları deneyimlemeniz mümkün. 

27 Mayıs’ta açılan Rahat Hissediyor Musun?’u gezmek için yapmanız gereken buraya tıklamak ve soruları yanıtlamak.

Jun Hasegawa
Beden #2, 2000
Tuval üzerine cila, 304cm x 183cm
British Council Koleksiyonu’ndan
Suki Dhanda
İsimsiz, 2002
Alüminyum üzerine monte c-tipi baskı
British Council Koleksiyonu’ndan

Küratörler, Rahat Hissediyor Musun?’un ardındaki motivasyonu şu sözlerle özetliyor:

Sergi; kadın bedeni, aile ve gezegenimizi, bizi endişelendiren, düşündüren ve birleştiren mekânlar olarak ele alıyor. Neşe ve kederin birlikte var olabildiği bu düşsel yolculuk, kriz anları ve özenli davranışların, hayatta kalma çabası ve ait olma arayışının hem duygusal hem politik izdüşümleri arasında bir gezinti sunuyor. Özellikle küresel pandeminin kaygılarını artarak hissettiğimiz bu günlerde müşterekliğin, beraberce hayatta kalmanın ve insanların yanı sıra doğaya da iyi bakmanın hayallerini paylaşıyoruz.”

Sergide işleriyle yer alan sanatçılar da şöyle:

Sharon Aivaliotis, Shirley Baker, Ursula Biemann, Elif Biradlı, Flo Brooks, Chila Kumari Burman, Helen Chadwick, Jayashree Chakravarty, Tacita Dean, Rohini Devasher, Suki Dhanda, Ayçesu Duran, Anna Fox, Lubaina Himid, Siobhan Hapaska, Jun Hasegawa, Sibel Horada, Shirazeh Houshiary, Delaine Le Bas, Clare Leighton, Goshka Macuga, Paula Rego, See Red Women’s Workshop, Charlotte Schmitz, Eda Sütunç, Madame Yevonde, Zadie Xa.

Giriş görseli:

Zadie Xa
Çağrınız Beklemede, 2018
Makine ve el dikişi kumaş, tuval üzerine beyazlatıcı ve yağlı boya, 165cm x 193cm
Sanatçının ve Mexico City’deki Galeria Augustina Ferreyra’nın izniyle.
British Council Koleksiyonu’ndan

Yükleniyor...