Ezhel ve Summer Cem’den düğüm olmuş aşklara

Yazı: Eylül Ege

Berlin macerasında bolca ortak üretime imza atan Ezhel bu kez, Almanya rap sahnesinin ikonlarından Summer Cem ile güçlerini birleştirdi. Almanya’nın Mönchengladbach şehrinde büyüyen Türkiye kökenli hip hop müzisyeni Cem Toraman; UZI, Abra Cadabra, NLE Choppa, Murda, Irama, Ozuna, Afro B gibileriyle kurduğu uluslararası ortaklıklar veya “Tamam Tamam”, “Casanova”, “Diamonds” gibi hitleriyle çoktan radarınıza girmiştir muhtemelen. Artık yeni bir gözdesi var; Ezhel’le birlikte kaydettiği “Kontak”ın, seslendirdiği en iyi şarkı olduğunu düşünüyor Summer Cem.

Parçanın dil bariyerini umursamadan kültürel ortaklıkların peşinden koşan sözleri, düğüm olmuş bir aşk hikâyesini hakkında. Kalbindeki kişiye “Sensiz hayat her gün bana Montag (pazartesi).” diye yokluğunda ne denli tatsız, sıkılmış hissettiğinin ipuçlarını verse de “Neden bilmem ama arayamam.” sözleriyle konuşmaktan, sorumluluk almaktan kaçıyor esas kişimiz. Saniyeler ilerledikçe anlıyoruz ki sonsuz övgüler düzdüğü bu kadından beklenen soruyu almış: “Neden korkuyorsun?” Yanıtını ise şarkıyla vermeyi tercih etmiş. Ona iki seçenek sunuyor; aslında olduğu gibi kabul edilmek istiyor ama vazgeçilmeye de razı. Geride kalan yaklaşık üç dakikaya bakılırsa, ikincisi pek de mümkün görünmüyor.

Kafalarımız karışık; pek çoğumuz için bağlanmak bir mesele. Bu ve buna benzer öykülere bir parça mesafelenip bakınca, konunun yalnızca tasadan ibaret olmadığını idrak etmek, içindeki acıklı komediyi keşfetmek de kolaylaşıyor bir yandan. “Kontak” da derdini eğlenceli bir müzik eşliğinde, yüksek bir enerjiyle anlatmayı tercih ediyor.

Tabanda dokunan melankolik gitar döngüsü, varlığını şarkı boyunca hafif hafif hissettirse de ortamı, dinamik perküsyonlar ve Ezhel’in hacimli, parlak vokal performansı domine ediyor. Tabii dansa kalkmak şart oluyor. “Kontak”ın doğru zamanda düştüğü açık; sezonu açmak için elverişli bir yaz şarkısı.