F4’a 10 gün kala: Marvel aleminin en ilkel karakterlerinden “Ka-Zar”

Başrollerinde Miles Teller, Kate Mara, Jamie Bell ve Michael B. Jordan’ı izleyeceğimiz yeni  Fantastic Four  filmi için Marvel’ın çeşitli karakterlerini hatırlayarak yaptığımız geri sayımda bugün sıra, özellikle  X-Men  çizgi romanlarında gördüğümüz Ka-Zar’a geldi!

Ka-Zar, Marvel aleminin geçmişi en uzun olan karakterlerinden biri. İlk olarak 1936’da, dönemin popüler yayınları olan pulp dergilerinde çeşitli maceralarda gözüken Ka-Zar’ın ismi David Rant’tı. Fakat 1960’larda Marvel’ın çizgi romanlarında kendini göstermeye başlamasıyla ismi Kevin Plunder olarak değiştirildi. Mart 1965’te yayınlanan onuncu  The X-Men  çizgi romanında Spike Lee ve Jack Kirby tarafından ilk kez oyuculara sunulan Ka-Zar karakteri, 1950’lerin ünlü mağara adamı Tor ve 1900’ün başlarından beri çeşitli şekillerde uyarlamalarını gördüğümüz Tarzan’dan yola çıkarak oluşturulmuş.

Herhangi bir süper kahraman gücü olmayan Ka-Zar, çeşitli çizgi romanlarda dinozorlar, yaratıklar ve birçok kötü karakterle silah kullanmadan dövüşmüş ve onları alt etmişti. Avlanmak, tırmanmak, tuzak kurmak gibi özellikleri üst düzeyde olan Ka-Zar yanında ufak bir bıçak ve zaman zaman da ok ve yay taşıyor. En çok  X-Men  çizgi romanlarında gördüğümüz Ka-Zar’ın Spider-Man ve Daredevil’la maceraları da mevcut.

House of M ,  Earth X  ve  Ultimate Marvel  gibi serilerde sıklıkla yer alan Ka-Zar,  X-Men ’in 1994 yapımı çizgi filmleriyle birlikte ilk kez çizgi roman dışında bir yerde karşımıza çıkmıştı. Film hakları 2009 yılından beri Marvel Studios’ta bulunan Ka-Zar, şu sıralar içinde olduğumuz çizgi roman ve süper kahraman uyarlamalarının revaçta olduğu dönemde henüz sinemada canlandırılmış değil. Marvel’ın çeşitli video oyunlarında gördüğümüz Ka-Zar karakteri, 2005 yılında yayınlanan  X-Men Legeends II: Rise of Apocalypse  oyununda Toy Story  ve  Regular Show  seslendirmeni John Cygan tarafından seslendirilmişti.