F4’a 11 gün kala: Marvel’ın türler arası melez kötülerinden “Jackal”

Fantastic Four  için Marvel karakterleri eşliğinde sürdürdüğümüz geri sayım, Spider-Man’in en eski düşmanlarından biri olan Jackal’la devam ediyor! 

Jackal karakterinin Marvel evreninde kendini gösterişi 1965 yılına kadar gidiyor. Bu sene, Marvel evrenindeki 50. yılını dolduran Jackal, aslında bir doktor olan Miles Warren isimli bir kötü karakter. 1965 yılında Professor Warren ismiyle  Amazing Spider-Man #31’ de ilk kez gözüken Jackal, süper güçlerine yaklaşık on yıl sonra kavuşuyor.. Marvel’ın birçok çizgi romanında görebileceğimiz çılgın profesör  tiplemeli kötü karakterlerin en eskilerinden biri olan Jackal, Stan Lee’nin yarattığı Miles Warren karakteri üzerinden çizer Ross Andru ve yazar Gerry Conway tarafından ortaya çıkarılıyor. İlginç şekilde 1990’lı yıllarla birlikte daha popüler hale gelen Jackal karakterinin hikayesi bir üniversitede biyoloji öğretmenliği yaptığı zamanlara dayanıyor.

Empire State University’de Peter Parker ve Gwen Stacy’nin öğretmeni olan Miles Warren, gizliden gizliye aynı zamanda asistanı olan Gwen Stacy’ye aşık olmuştur. Burada Green Goblin tarafından saldırıya uğrayan ve ölen Gwen Stacy’nin katilinin Spider-Man olduğuna inanan Miles Warren, o gün kendi kendine intikam yemini eder. Laboratuvarında geçirdiği uzun günler ve yoğun depresyonun ardından, çılgın profesörümüz kendini Jackal’a dönüştürür. Peter Parker ve Gwen Stacy’yi klonlama girişimlerinde de bulunan karakter, bunlarda başarılı olmayı başardı. Gwen Stacy’nin klonunu Spider-Man’i yakalamak için kullanmaya çalışan Jackal, Peter Parker klonunu da Ben Reilly ismiyle ortalığa salar. Ayrıca bir bölümde, onlarca Peter Parker klonu yaparak, Spider-Man’i büyük bir kabusun içine sürükler. Sonradan Norman Osborn için çalışan Jackal, yine Norman Osborn tarafından öldürülür. 

Spider-Man: Web Of Shadows  isimli animasyon dizide gözüken Jackal, Greg Baldwin tarafından seslendirilmişti.