F4’a 15 gün kala: Marvel’ın en asi mutantlarından “Pyro” 

Marvel sinematik evreninin en yeni halkası Fantastic Four, 7 Ağustos’ta vizyonda olacak. Bant Mag. olarak filmin vizyon tarihine dek geri sayımımızı Marvel evreninin pek popüler olmayan 15 karakterlerini gün gün hatırlayarak yapıyoruz. Bugünün Marvel karakteri, X-Men’in kötülerinden PYRO.

Pyro’nun gerçek ismi St. John Allerdyce. Avustralya’da gazetecilik yapan Allerdyce, aynı zamanda gotik aşk romanları da yazıyor. X-Men’in sıkıntılı karakterlerinden biri olan Mystique’le tanışması, kendisini kötücül mutantların bir araya geldiği Brotherhood’un bir parçası haline getirdi. Sonrasında ve çeşitli X-Men karakterleriyle giriştiği mücadeleler birçok Marvel çizgi romanında yer aldı. Hatta kendisini Spider Man’le karşılıklı olarak da gördük.

İlk olarak 1981 yılında yayımlanan X-Men #141 çizgi romanında görülen Pyro, çeşitli çizgi roman serilerinde Freedom Force ekibinde de yer aldı. Söz konusu karakterin süper gücü epey ilgin. İsminden de anlaşılacağı üzere ateşle epey haşır neşir olan Pyro, kendisinin 100 metre etrafında olan herhangi bir yerde psişik güçlerini kullanarak alev çıkarabilmekte. Bu alevlere istediği şekli verebilen Pyro’yu genelde alevleri canlı yaratıklara dönüştürürken görüyoruz. Zira kendisi zihinsel olarak dönüştürdüğü alevleri kontrol edebiliyor ve istediği yöne doğru ilerletebiliyor.

Pyro karakteri bugüne kadarki X-Men filmlerinde de birkaç kez karşımıza çıktı. 2000 tarihli ilk filmde bütçe problemlerinden dolayı filmdeki rolü epey kırpılan ve tek bir sahnede görülen Pyro’yu Alexander Burton canlandırmıştı. 2003’te vizyona giren X2 filmindeyse genç Pyro’yu Professor X’in öğrencilerinden biri olarak gördük. Elinden Zippo çakmağı eksik olmayan asi mutant görünümlü Pyro’yu filmde Aaron Stanford canlandırmıştı. Filmin sonlarına doğru Professor X ve X-Men’den ayrılan Pyro, Magneto önderliğinde Brotherhood’a katılıyordu. Stanford aynı rolle 2006 yapımı X-Men: The Last Stand’de de karşımıza çıkmıştı. Bu kez Zippo’dan daha fazlasına, sağ kolundaki ateş çıkaran bir alete sahip olan Pyro, filmde en çok Iceman’le karşılaştığı sahne ile hatırlanıyor.

1992’den bu yana birçok video oyununda yer alan Pyro karakteri, son olarak 2013’te yayınlanan LEGO Marvel Superheroes oyunuyla video oyunları aleminde gözükmüştü.