Fatih Akın’lı yeni Death Stranding macerasına ilk bakış

Yazı: Biçem Kaya

İlk bölümü 2019 yılında takipçisiyle buluşan ve yaratıcısı Hideo Kojima tarafından “strand game” janrının ilk örneği olarak nitelendirilen Death Stranding, ikinci bölümü “On the Beach” ile 2025’te geri dönecek. Üstelik kadroda Fatih Akın ve George Miller da var.

9 dakika 40 saniyelik tanıtım filmiyle Death Stranding On the Beach’e dair ilk tadımlık sunulmuş.

Oyunun ilk bölümü, dünyadaki canlı türlerinin yok oluşuna dair oldukça karmaşık bir alternatif hikâye sunuyor ve apokaliptik bir Amerika tasarımı olan UCA’de (United Cities of America) konumlanıyordu. İkinci bölümüyle de rotamız bir kez daha UCA. Norman Reedus’un canlandırdığı Sam Bridges karakteri insanlığı kurtarmak adına yeni bir maceraya atılıyor. 

Paylaşılan ilk fragmandan yeni bölümle birlikte Death Stranding olarak adlandırılan olaylar dizisini başlatan ve kaynağı Beach olarak gösterilen Beached Things / BT’lere dair yeni şeyler öğrenebileceğimizi anlıyoruz. Ayrıca, UCA’in dışında, fragmandan anladığımız kadarıyla Fragile karakterinin kurucusu ve komutanı olarak görev yaptığı Drawbridge isimli yeni bir teşkilatın da önemli bir rol oynadığını öğreniyoruz.

Oyunun ilk bölümü Léa Seydoux, Mads Mikkelsen, Margaret Qualley, Tommie Earl Jenkins’i barındıran oyuncu kadrosuna ve Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro’nun (Deadman karakteri) ve Danimarkalı yönetmen Nicolas Winding Refn’in (Heartman karakteri) dijital benzerini barındıran göz kamaştıran bir kadroya sahipti. Yeni bölümde Norman Reedus (Sam Porter Bridges), Léa Seydoux (Fragile) ve Troy Baker (Higgs Monaghan) rollerine geri dönerken; şimdilik Elle Fanning, Shioli Kutsuna gibi aktörlerin de seriye dâhil olduğunu biliyoruz. Tadımlıktaki George Miller ve Fatih Akın sahneleriyle de yeni bölüme dair merakımız iyice yükseliyor. 

2023’ün son aylarında Kojima evreninin bu kaotik ve karanlık hikâyesi, Kojima Productions ve A24 ortaklığında bir canlı aksiyon sinema uyarlamasının da yolda olduğunu öğrenmiştik. Bir hayli karmaşık olay örgüsüne sahip olan oyunun film çevriminde nasıl anlatım tavrının benimseceği, filmin oyuncu kadrosunda kimleri göreceğimiz kadar büyük bir soru işareti olarak gelecekte cevaplandırılmayı bekliyor.