"Fear City": New York, mafya ailelere karşı

70’ler ve 80’lerde Bonanno, Genovese, Colombo, Luccese ve Gambino isimli beş aile Manhattan’ın suç ağını kanlı bir yumrukla yönetiyor; bir korku şehri hâline gelmiş New York’un hemen her köşesinde adeta terör estiriyordu. Bir grup FBI ajanı, imkânsız addedilen zorlu bir işe kalkıştı ve bu organize suç örgütlerini aynı anda alaşağı edecek bir soruşturma başlattı.

Netflix imzalı yeni belgesel serisi Fear City, Hollywood’un daha önce defalarca işlediği bu beş mafya ailesini, hiç ortaya çıkmamış belgelerle yakın markaja alacak. Projenin yapımcıları arasında Don’t F*ck With Cats’in prodüksiyon şirketi ve bol ödüllü The Imposter’ın yaratıcısı var. Yönetmen koltuğunda ise belgesel çalışmalarıyla tanınan Sam Hobkinson’ı görüyoruz.

“70’ler ve 80’lerin İngiltere’sinde büyüdüm. Benim için New York efsanevî bir yerdi – şiddetli ve heyecan verici. Oraya gidemezdin, çünkü herkes bunun çok tehlikeli olduğunu söylerdi; sırf bu nedenle çok egzotikti.” diyor Hobkinson. Fear City’nin, sokaklardan devlet dairelerine kadar şehrin her alanına nüfuz etmiş, panaromik bir New York öyküsü anlatmak için harika bir fırsat olduğunu söylüyor. “1974 yapımı The Conversation’dan ilhamla, arşiv görüntüleri ve seslerinin yer alacağı bir tekno casus gerilimi” olarak ifade ettiği belgesel dizi, üç bölümden oluşacak ve 22 Temmuz’da Netflix üzerinden yayımlanacak.

Yazı: Merdan Çaba Geçer