İlk “uzay tacosu” ve gündem dışı diğer haberler

Uzay istasyonlarında turp ve marul yetiştirildiğine tanık olmuştuk. NASA’nın Plant Habitat-04 biriminden gelen haberler, uzay tarımcılığında kırmızı acı biber hasadında da başarıya ulaşıldığı yönünde. Yapılan açıklamalarda, diğer sebze ve meyvelere kıyasla daha uzun sürede büyüyen biberin uzay istasyonunda yetiştirilmesinin önemli bir keşif olduğu vurgusu yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde biberleri tatmak üzere istasyonun mutfağına giren ekibin tercihi taco yapmak olmuş. Astronotlardan Megan McArthur’un “şimdiye dek yediğim en iyi uzay tacosu” notuyla paylaştığı fotoğrafla birlikte, yerçekimsiz ortamda havada süzülen tacoyu da görmüş olduk.En eski oyuncağın kum olduğunu hatırlatan müze

New York’taki The Strong National Museum of Play’in 2021 Toy Hall of Fame’ine katılan yeni “oyuncaklar” açıklandı. Bir Fransız oyunundan ilhamla yaratılan ve ilk versiyonu ABD’de 1959’da piyasaya çıkan kutu oyunu Risk ile bir öğretmen tarafından 1986’da tasarlanan American Girl Dolls; oyuncakların şeref listesine adına yazdırmayı başardı. İkiliye şaşırtan bir seçim eşlik ediyor: Kum. Bildiğimiz kum. Dünyanın dört bir yanında sahillerde çocukların oynadığı kum. Müzenin baş küratörü Christopher Bensch konuya şöyle yaklaşıyor: “Bazı oyuncaklar yalnızca belli dükkânlarda ya da çevrimiçi dünyada bulunabiliyor. Kumun, birçok oyuncak üreticisinin kıskandığı bir küresel erişim kapasitesi var. Tarih öncesi çağlardan bu yana bir oyun aracı ve sahilde bir gün geçirmiş herkes bu oyuncağın büyüsünü tatmıştır.” 

Bu seneki finalistler arasında Battleship (Amiral Battı), Çin dominosu, Masters of the Universe ve piñata gibileri de varmış. Önümüzdeki yıllar için kendilerine başarılar diliyor ve Masters of the Universe, nasıl bu listeye hâlâ girememiş hayret ediyoruz! 

Hong Kong’da 5 saatlik uyku hizmeti vadeden otobüs

Chinese University of Hong Kong’un 2020’de yaptığı bir araştırma, Hong Kong nüfusunun yüzde 70’inin uyku problemleri yaşadığını gözler önüne sermişti. Tüm gün inşaat seslerinin yükseldiği, insanların görece ufak ve basık yaşam alanlarında kalabalıklar hâlinde kaldığı ve yoğun iş temposunda ulaşımın her daim zorlu geçtiği metropolde, insanların günlük dinlenme ve uyku ihtiyacını karşılamak için yeni yollar geliştiriliyor. Ulu Travel Agency’nin kurucusu Frankie Chow, uykuya hasret kalanlara özel tasarlanmış bir otobüsü kullanıma soktu örneğin.

İki katlı ve klimalı otobüste, uykucu yolcuların rahat etmesi için kafanın etrafını da saran koltuklar tercih edilmiş. Her yolcuya birer göz bandı ve kulaklık veriliyor ve 5 saatlik bir rota takip ediliyor. Otobüs ilk seferlerinin ardından yolculardan övgüler toplanmış bile. 44 yaşındaki yolcu Ally Yeung, geceleri uyumakta zorlandığını fakat bu otobüs hareket ettiğinde saat fark etmeden hemen uyuyakaldığını anlatıyor. Yoğun karantina önlemlerinin devam ettiği Hong Kong’da, başka ülke veya şehirlere seyahat edemeyenlerin de bir kaçış olarak 5 saatlik uyku turunu tercih ettiği söyleniyor.

Idaho’da yeşil alana zarar verenleri bulana ücretsiz golf kulübü üyeliği

Idaho’daki River Bend Golf Course isimli golf kulübü; tesisteki yeşil alanlara, üstünde dört tekerlekli bir araçla daireler çizerek zarar verenleri bulmak için civardaki herkese çağrı yapıyor. Bu kişileri tespit eden “dedektif”, 2022 boyunca kulübün golf sahasını ücret vermeden kullanabilecek. Geçtiğimiz hafta bir gece yarısı gerçekleşen olayın ardından birçok bitki kökünden sökülmüş ve alanda hızla yeşillendirme çalışmaları başlamış. Havanın soğumasıyla birlikte yeşilliğin eski hâline dönmesinin normalden uzun süreceği söyleniyor.