Feud 2. sezon için nihayet somut adımlar

Ryan Murphy’nin kariyeri her ne kadar Netflix’le yaptığı uzun soluklu anlaşma ve devamında gelen seri üretim sürecinin ardından dalganmalar yaşasa da Pose, American Crime Story, American Horror Story, The Normal Heart gibi kalburüstü yapımlarla örülü. En sevilen Murphy işleri arasında sayabileceğimiz, tarihteki büyük “kan davalarını” anlatma misyonuyla başlayan antoloji serisi Feud (2017) da aralarından biri kuşkusuz. 

Bette Davis ve Joan Crawford ikilisini yakın plana alan, Susan Sarandon ve Jessica Lange başrollü ilk sezon oldukça iyi eleştirilerle karşılanıp tam 18 dalda Emmy adaylığı elde etse de yaklaşık beş sene boyunca projenin devamına dair somut adımlar atılmamıştı. Bir dönem yeni sezonun Prenses Diana ve Galler Prensi Charles hakkında olacağına dair fısıltılar yükselse de The Crown’ın geçmiş ve gelecek sezonları, Kristen Stewart başrollü Spencer, sahnelerden televizyona geçiş yapan Diana müzikalinin peş peşe varlıkları, Murphy’yi bu karardan vazgeçirmiş anlaşılan.

Son haberlere göre 2. sezonun hem odak noktası belli oldu hem de başrollerinden biri ve yaratıcı ekibindeki isimler gün yüzüne çıktı. Laurence Leamer’ın çok satan kitabından uyarlanacak ve Feud: Capote’s Women adını taşıyacak sezon, isminden tahmin edilebileceği üzere Truman Capote ile kadın arkadaşları arasındaki çekişme üzerine bir anlatı geliştirecek ve 1970’lerde başlayıp yazarın 1984’teki ölümüyle sona erecek. Capote’nin “kuğularım” olarak nitelendirdiği sosyetik arkadaşlarını 1975’te yayımladığı La Côte Basque 1965 isimli öyküsüyle deyim yerindeyse “arkalarından bıçaklaması”; gizli ilişkilerinden işledikleri cinayetlere kadar büyük sırlarını ifşa edişi sonrası yaşananlar anlatılacak. 

Ryan Murphy ile ilk kez çalışacak olan Naomi Watts’ı Babe Paley suretinde izleyeceğiz. Kendisi; Slim Keith, Pamela Churchill Harriman, Lee Radziwill, Gloria Guinness, C.Z. Guest gibilerinin yer aldığı bu “kuğular” grubunda olan, CBS kanalının eski yöneticilerinden Bill Paley’nin partneri olarak da biliniyor. Kadroda yer alacak diğer isimlerin önümüzdeki haftalarda netleşmesi bekleniyor. Sekiz bölümden oluşan sezonun rejisi ise oldukça tanıdık bir isme, Gus Van Sant’a emanet. Yönetmenin aynı zamanda bir parçası olduğu yapımcı ekibinde, Brad Pitt’in yapım şirketi Plan B de bir kez daha bulunuyor. Senaryo ise Tony ve Pulitzer adaylıkları bulunan oyun yazarı Jon Robin Baitz’e emanet.

FX’te ekranlara gelecek Feud: Capote’s Women için netleşmiş bir çekim ve yayın tarihi henüz bulunmuyor.