FIFA 20’de kadın menajer yaratma özelliği uyanışı

Electronic Arts, ünlü video oyun serisi FIFA’nın 2020 versiyonu için “nihayet” dedirten bir yeni özelliği tanıttı. 

Kadın milli takımlara yalnızca 2016’dan bu yana oyunda yer veren EA, FIFA’nın kariyer modunda oyuncular tarafından yaratılan menajerlerin de artık kadın olabileceğini duyurdu. FIFA’nın kadın kulüp takımlarını ne zaman oyuna ekleyeceği ise merak unsuru olmaya devam ediyor. Oyunun en popüler platformlarından FIFA Ultimate Team’de de kadın futbolcuların yer alması için de bekleyiş devam edecek anlaşılan. Fakat oyuna yeni eklenen ve sokak futbolunu odağına alan “Volta” isimli bölümde erkek ve kadın oyunculardan karışık takımlar yapılabilecek.

Oyunun yeni versiyonuyla birlikte güncellenen kariyer modunda, artık oyuncuların yapacağı her seçim takımın moralini doğrudan etkileyecek. Buna oyuncu maaşları, taktiksel değişiklikler ve transfer hedefleri de dahil. Moral mekaniğini iyice detaylandıran FIFA 20’de yarattığınız menajerle oyuncularla birebir toplantılar yapılması  gerekecek. 27 Eylül’de yayınlanacak oyunla ilgili daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz. Oyunun iki hafta önce yayınlanan “gameplay” fragmanı da aşağıda.

Geçen ay Fransa’da düzenlenen FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın ardından futbol sektöründeki cinsiyetçi yaklaşımlar birçok farklı açıdan gündeme gelmişti. 14 Ağustos Çarşamba akşamı İstanbul’da Liverpool ve Chelsea’yi karşı karşıya getirecek UEFA Süper Kupası finalini de Fransız kadın hakem Stephanie Frappart’ın yöneteceğini hatırlatalım.