Fişekhane ve Bulvar 216’nın ağustos takviminden öneriler

Yaz mevsimi tüm sıcaklığıyla devam ederken; evlerden sokaklara taşmaya motive eden, canlı, keyifli bir atmosfer hakim İstanbul’da. Hâl böyleyken rotamızı Fişekhane ve Bulvar 216 belirledik, ağustos takviminden bazı dikkat çeken etkinlikleri derledik. Açık hava caz konserlerinden fotoğraf sergisine, lezzet festivalinden ekolojik pazara, çeşitlilik sahibi bir seçki hemen aşağıda.

Fişekhane Taş Meydan konserleri

Fişekhane Taş Meydan’da yaz boyu sürecek ücretsiz açık hava caz konserleriyle #FişekhanedeBuluşuyoruz. 12 Ağustos’ta Mest Band hep bir ağızdan çok sesli vokallerle şarkılarını seslendirecek; 13 Ağustos’ta Uninvited Jazz Band, 1920’lerin New Orleans caz müziğini Fişekhane sokaklarına taşıyacak. Caz standartları ve Fransız chansonlarının yanı sıra 70’ler, 80’ler ve 90’ların kendi tarzlarında yorumladıkları, yerli ve yabancı popüler şarkılarla örülü bir repertuvara sahip olan Manuş-u Ala, 20 Ağustos’ta sahnede yerini alacak. Bu ay Taş Meydan’da performans sergileyecek İstanbul Trio (17 Ağustos), Deniz Özdoğru (19 Ağustos), TrionStage (24 Ağustos), Hande Everes (26 Ağustos), Brothers Trio (27 Ağustos) ve Çigan Trio (31 Ağustos) da gözden kaçmasın.

Fişekhane Açık Hava Sineması

Açık hava sineması konseptinin İstanbul’daki keyifli duraklarından olan Fişekhane, Başka Sinema iş birliği ile ödüllü ve kült filmleri, Fişekhane Su Kulesi’nin tarihi atmosferinde seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. Ağustos programında neler mi var?

David Bowie’nin alter egosu Ziggy Stardust’ın doğuş hikâyesine odaklanan Stardust (12 Ağustos), bir sinema klasiği olarak kabul gören Wim Wenders filmi Paris, Texas (13 Ağustos), İran sinemasının iki Oscar ödüllü yönetmeni Asghar Farhadi’nin son çalışması A Hero (17 Ağustos), Louis Garrel’in hem yönetmen koltuğuna oturduğu hem de başrollerden birini canlandırdığı Crusade (19 Ağustos), Maya Hawke ve Vanessa Kirby’yi buluşturan Italian Studies (20 Ağustos), Luc Besson’un çeyrek asrı deviren kült filmi Leon (24 Ağustos), Luc Besson filmografisinin bir diğer önemli durağı The Fifth Element (26 Ağustos), Marion Cotillard’ın Édith Piaf suretinde karşımıza çıktığı La Vie en Rose (27 Ağustos) ve Metin Erksan’ın Martin Scorsese arşivine girmiş başyapıtı Susuz Yaz (31 Ağustos).

Dünyanın Gecesi sergisi – Ebru Ceylan (Fişekhane)

Sinemacı kimliğiyle de tanıdığımız Ebru Ceylan’ın son iki yılda çektiği monokrom doğa fotoğraflarından oluşan sergisi Dünyanın Gecesi, Contemporary Istanbul Vakfı ev sahipliğinde 28 Ağustos’a dek Fişekhane’de. Sanatçının Alman filozof Hegel’in Tinin Fenomenolojisi adlı kitabında geçen bir metinden ilham alarak oluşturduğu fotoğraf seçkisi; varlık ve ontoloji öncesi olduğu varsayılan, “gece” metaforuyla kavramsallaştırılan “boşluk”tan referans alıyor.

Ebru Ceylan’ın ilham aldığı o gecede her şey belli belirsiz, henüz tamamlanmamış, eksik ve bir oluş içerisinde. Dünyanın Gecesi her türden var oluşa imkân tanıyan, sözgelimi, sanatçının kendini ve dünyasını yoktan var edebileceği ve nihayetinde arzuladığı o boşluğu kendisiyle doldurabileceği bir potansiyel alanı olarak tanımlanıyor. Bir yandan da felsefe disiplininin kesinlikten uzak, açık uçlu doğasıyla; sanatın çağırışımlar, metaforlar ve sorularla dolu dünyası arasındaki yakın ilişkiyi görünür kılmak amaçlanıyor.

Latin Dans Geceleri (Bulvar 216)

İstanbul’da latin dans rüzgarları esiyor, pusula ise Bulvar 216’yı gösteriyor. Bulvar 216, her pazar saat 19.00 – 00.00’da, eğlenmek ve keyifle dans etmek isteyen İstanbulluları Nefes Terası’na bekliyor. Salsanın yüzde elli, bachatanın yüzde elli ağırlıkta olduğu gecelerin müzikleri DJ Poeta ile DJ Major’a, fotoğrafları ise Ünal Artworks’a emanet.

216 Street Fest Summer Edition (Bulvar 216)

Gastronomi meraklıları ve yemekten keyif alan herkes, ağustos ayını dikkate değer bir etkinlikle sonlandırmaya hazır mı? 27-28 Ağustos’ta Ataşehir’deki Bulvar 216’da lezzet şöleni yaşanacak, 216 Street Fest Summer Edition’da şehrin popüler restoran markaları sınırsız yemek sunacak.

Sokak lezzetlerinden burgere, Uzakdoğu lezzetlerinden tatlı ve kahveye, sınırsız yemeğin yanı sıra iyi müzik de 216 Street Fest Summer Edition katılımcılarını bekliyor. Özel kokteyller ve birbirinden keyifli müzik performansları ve koktely workshopları da işin içinde olunca, ziyaretçilere dopdolu bir festival vadediliyor. Biletler Biletix üzerinden satışta.

Market for Makers (Fişekhane)

Fişekhane’nin eşsiz mimarisi ve tarihi atmosferinde dolu dolu bir gün geçirirken, özel tasarım ürünlerle bezeli bir alanda alışveriş yapmak da mümkün. Butik markaların birbirinden özgün tasarımlarını her ay ilgilileriyle buluşturan Market for Makers, ağustosta da Fişekhane’de. 

El emeği ürünler, sıra dışı ve yaratıcı tasarımlar Market for Makers etkinliğinde bir arada. Çantadan seramiğe, takıdan kimonoya, doğal taştan evcil hayvan dostlarımızın kıyafetine kadar farklı konseptlerdeki ürünler; Fişekhane’de konumlanan etkinlikte bulunabilir. 14 Ağustos’ta sona ereceği unutulmasın, takvimler işaretlensin. 

Fişekhane Ekolojik Pazar

Fişekhane; güvenilir, doğal ve organik gıdaya ulaşmak bu kadar önemliyken kolları sıvadı ve Türkiye’nin farklı noktalarından en doğal ürünlerin bir araya geldiği Fişekhane Ekolojik Pazar hayata geçirdi. Pazar, adından da anlaşılacağı gibi -Anadolu’nun pek çok noktasındaki bilinçli butik üreticileri bizlerle buluşturan- Datça Murat Çiftliği’nin işbirliği ile hayata geçiriliyor.

Burada mevsimine özel üretilen doğal ve taptaze gıda seçeneklerinden çiçekçilere, ekolojik yaşamı destekleyen atölyelerden alanında uzman isimlerle gerçekleştirilecek söyleşilere ve çeşitli müzik dinletilerine dek pek çok etkinlik yer alıyor. Üstelik sadece gıda değil, sağlıklı yaşamı destekleyen farklı kategorilerde ürünler de bulunmakta. Her cumartesi ve pazar günü 10:00-20:00 arası ziyaret edebilirsiniz.