Radiohead sergisi çevrimiçi ortamda açılıyor

Kid A Mnesia reissue paketini takip edecek Radiohead sergisi, 18 Kasım’da ziyarete açılıyor. PS5, Mac ve Windows PC’de ücretsiz erişime açılacak Kid A Mnesia Exhibition’dan resmî tanıtım görselleri paylaşıldı. 

Radiohead ve Epic Games ortaklığıyla geliştirilmiş 3D sergi deneyimi, Epic Games ve PlayStation’ın online mağazalarından dilek listesine alınabilecek. Sergi, Thom Yorke ve uzun süredir işbirliğinde olduğu sanatçı Stanley Donwood’a ait görselleri, Kid A ve Amnesiac albümlerinin birbirine harmanlanmış parçalarını ve Nigel Godrich’in albümlerinden esinle yarattığı orjinal ses tasarımlarını içerecek. Radiohead sergisi, grup üyeleri tarafından “tersine dönmüş dijital/analog bir evren” olarak tanımlanıyor.

radiohead sergisi - thom yorke & stanley donwood

Grup ve Donwood’un Namethemachine, Arbitrarily Good Productions, sanatçı Sean Evans ve tiyatro set tasarımcısı Christine Jones ile birlikte tasarladığı bu dünya, esasında global çapta düzenlenecek fiziksel bir enstalasyon olarak hayal edilmişti. Grubun söz konusu iki albümünün 20. yıllarını anan proje, daha sonra pandemi koşullarından ötürü yeniden kurgulanmıştı. 

Radiohead’in resmî Twitter hesabından sergiye dair paylaşılan iştah açıcılar aşağıda.

“Kid A Mnesia”da sergiden başka neler var?

Kid Amnesiae

Plak, CD ve dijital ortamda dinlenebilecek derlemede, Kid A ve Amnesia albümlerinin yeni basımlarının yanı sıra, bu iki albümün kayıtları sırasında icra edilmiş ve daha önce piyasaya sürülmemiş şarkılar Kid Amnesiae adlı üçüncü bir albüm olarak yer alıyor.

“Kid Amnesiette”

Kid A, Amnesia ve Kid Amnesiae işlerinin sınırlı sayıda basılmış kaset versiyonları, Radiohead külliyatından kimi resimlerin yer aldığı 36 sayfalık bir kitapçık da içeriyor. 

“Kid A Mnesia” görsel kataloğu

Thom Yorke ve Stanley Donwood’un, Radiohead’in 4. ve 5. albüm kayıtları esnasında yarattıkları 300’den fazla sayıda renkli işine yer veren 360 sayfalık bir katalog da bu özel sette.

“Fear Stalks The Land!”

Aynı ikilinin yazılarına yer veren 176 sayfalık kitapta, Yorke ve Donwood’un albümün yapım aşamasını kapsayan 1999 ve 2000 yılları arasında birbirlerine gönderdiği fakslar, notlar ve Thom Yorke’un şarkı sözlerinin taslakları bulunuyor.

Yazı: Zeynep Naz Günsal