Sezonun öne çıkan oyunları ile Fişekhane’nin tiyatro dünyası yine dopdolu

19. yüzyıl mimarisinden izler taşıyan tarihî atmosferinde, sanatın her dalına temas eden etkinlikleriyle Fişekhane, İstanbul’un kültür sahnesine taze bir soluk getirmeye ve bir yaşam alanı olarak kapsama alanını genişletmeye devam ediyor. 420 koltuk kapasiteli ana sahnesi, 1200 kişi kapasiteli çok amaçlı performans sahnesi, dijital performanslar için kullanılabilen Black Box sahnesi, sinema salonları, deniz üzerinde kurulan 2300 kişilik konser alanı, çok amaçlı sergi ve etkinlik salonu, Contemporary İstanbul Vakfı’nın ilk ve tek kalıcı sergi alanı Cocoon ile Türkiye ve dünya mutfağından artizan lezzetler sunan yeme-içme alanları; Fişekhane ziyaretçilerinin erişebileceği hizmetlerden bazıları. Yerli ve uluslararası prodüksiyonlar, festivaller, müzikaller, konserler, tiyatro oyunları, sergiler, panel ve söyleşiler, yıl boyunca Fişekhane aracılığıyla kitlelere ulaşıyor.

Fişekhane’nin önümüzdeki haftalardaki etkinlik takvimine göz gezdirdik ve yerli tiyatro sahnesinden merak uyandıran, kaçırılmaması gerektiğini düşündüğümüz kimi oyunların bahsini geçirelim istedik. Aralarından biri, Willy Russell’ın metninden uyarlanan, Sumru Yavrucuk’un ses getiren tek kişilik komedi oyunu Shirley Valentine. Günlük hayatının sıkıcılığı içinde kaybolmuş, artık hayallerini bile unutmuş bir kadının hayatının iplerini yeniden ele alışının öyküsü; oyundaki her karakteri kendi canlandırırken rejiyi de üstlenen Sumru Yavrucuk aracılığıyla hayat buluyor. 13 Mayıs Cuma günü Fişekhane Ana Sahne’den izlenebilir.

İki Kişilik Hırgür

Absürd tiyatronun önde gelen temsilcilerinden Eugène Ionesco’nun 2. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan toplumsal erozyonu, şiddetin ve umutsuzluğun bireyler üzerindeki yıkıcı etkilerini kendi küçük dünyalarına kapanan bir adamla bir kadın üzerinden aktardığı İki Kişilik Hırgür de Fişekhane etkinlik programının öne çıkanlarından. Işıl Kasapoğlu’nun çevirip yönettiği, Ayşenil Şamlıoğlu ve Reha Özcan’ın başrollü paylaştığı oyunu kaçırmak istemeyenler, 24 Mayıs Salı günü Fişekhane’ye bekleniyor.

Moliere’in aynı isimli eserini, Tansu Biçer’in yorumu ve Serkan Keskin’in çok konuşulan Harpagon performansıyla beş sezondur kapalı gişe sahneleyen Cimri ise haziran programının atlanmaması gerekenlerinden. Oyun, belirli bir zümreye bakmakla bir genelleştirmeye bakmak arasındaki pencereden insanların iç ile dış yapısını incelemeye, garip rastlantılara tanıklık ettirmeye davet ediyor. 1 Haziran Çarşamba günü Fişekhane Ana Sahne’de.

Vefatının 50. yıl dönümünde Nazım Hikmet’in anılarından Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği ve başrollerini Tülay Günal ile paylaştığı Yaşamaya Dair de gözden kaçmasın. Şair ve yazarın Bursa Cezaevi’ndeki yaşamı, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusu, daha sonra sürgün yıllarında yaşadığı deneyimler anlatının odağında. Piyano ve viyolonsel eşliğinde oynanacak oyunda, çeşitli bestecilerin Hikmet’e adanmış şarkıları da seslendirilecek. 11 Haziran Cumartesi günü Fişekhane Ana Sahne’de görülebilir. Bir başka Nazım Hikmet eserinden uyarlanan; rejisi ve başrolü Rutkay Aziz, müzikleri ise Cahit Berkay imzası taşıyan Memleketimden İnsan Manzaraları ise 19 Mayıs Perşembe Fişekhane’de seyirci karşısına çıkacak.

Lâl Hayal

Elbette bu kadarla bitmedi. İsveç tiyatrosunun yükselen yıldızı İran asıllı yazar Athena Farrokhzad’ın, Medea miti üzerinden kadın ve ahlak konularını tartışmaya açtığı Medea’ya Göre Ahlak (12 Mayıs Perşembe), Songül Öden’in canlandırdığı farklı yaş ve sosyal statüden yedi kadının trajikomik öykülerini bir polisiye ekseninde anlatan Lâl Hayal (18 Mayıs Çarşamba), Agatha Christie’nin en meşhur kitaplarından biri sahneye aktarılırken Yeşilçam’ın emektar oyuncusu Ediz Hun’un da tiyatro sahnesine ilk kez çıktığı On Kişiydiler (20 Mayıs Cuma) yine kalp atışlarını hızlandıran oyunlardan bazıları. Her zevke göre bir alternatif mevcut.

Etkinlik takvimindeki tüm oyunları incelemek ve bilet satın almak isteyenlerin, Fişekhane’nin web sitesini ziyaret etmesi yeterli.