Stephen Sondheim (1930 - 2021)

Mükemmeliyetçi, dahi, ikon… Birçok övgü dolu sıfatla anılan; üretimleri kadar kompleks karakteri, mesleğine obsesif boyutlara varan bağlılığı ve Broadway’i adeta sırtında taşımasına sebep yeteneğiyle bilinen besteci ve şarkı yazarı Stephen Sondheim 91 yaşında vefat etti. Avukatı F. Richard Pappas ölümün çok ani gerçekleştiğini, henüz bir gün önce arkadaşlarıyla Şükran Günü’nü kutladığını söyledi.

Broadway Derneği başkanı Charlotte St. Martin “Broadway’i onsuz hayal etmek zor, ancak mirasının uzun yıllar yaşayacağını biliyoruz” dediği Sondheim için geçtiğimiz yıl Take Me to the World isimli sanal bir doğum günü kutlaması düzenlenmiş; Meryl Streep, Neil Patrick Harris, Lin-Manuel Miranda, Patti LuPone gibi birçok isim şarkılarını seslendirip yardım kuruluşlarına bağışta bulunmuşlardı. Vefatının ardından birçok sanatçı taziye mesajı yolladı.

20. ve 21. yüzyıl tiyatrosunun en önemli isimlerinden biri olan Sondheim, 732 müzikal sığdırdığı 60 yılı aşkın kariyeri boyunca sekiz Grammy, dokuz Tony, beş Olivier, bir Pulitzer ve En İyi Şarkı kategorisinde bir Oscar ödülü kazanmış; çeşitli rekorların altına ismini yazdırmıştı.

Henüz kariyerinin başlarında ABD müzikal sahnesinin klasikleri olarak kabul edilen iki oyunda imzası bulunuyordu: Shakespeare’in Romeo and Juliet’ini modern New York sokaklarına uyarlayan West Side Story ile “şov dünyasının annesi” Rose Lee’nin hayat hikâyesini anlatan Gypsy. İlerleyen yıllarda iki yapımı A Little Night Music, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, Into the Woods, Company, Follies ve Sunday in the Park with George gibi klasikler izledi.

Venus in Fur için onunla birlikte çalışan oyun yazarı David Ives’ın da dillendirdiği üzere birçoklarına göre bir dahiydi: “Müzikalleri mükemmel olmakla kalmıyor, aynı zamanda bütün bir çağı bu kadar etkili bir şekilde anlatan başka bir tiyatrocu düşünemiyorum.” Çalışmalarında zamanın ruhunu ustalıkla yakalasa ve sonraki kuşaklardan birçok yeteneği etkisi altına alsa da iş kendini eleştirmeye geldiğinde Sondheim oldukça sert tavır takınmaktaydı. İki ciltlik otobiyografisinde, West Side Story’nin ikonik şarkılarından “America”nın teknik anlamda birçok sorun barındırdığını, performe edilirken bazı dizelerin anlaşılmasının imkânsız olduğunu söylüyordu.

Geçtiğimiz günlerde Netflix kataloğuna eklenen, bir başka Broadway efsanesi Jonathan Larson’ı anlatan Tick, Tick… Boom!’da Sondheim’a Bradley Whitford hayat vermişti.

Sahneden beyazperdeye: Sinema tarihinden beş Stephen Sondheim şarkısı
Somewhere

Film: West Side Story (1961)

İcra: Natalie Wood, Richard Beymer

Everything’s Coming Up Roses

Film: Gypsy (1962)

İcra: Frank Perkis, Lisa Kirk

Sooner or Later (I Always Get My Man)

Film: Dick Tracy (1990)

İcra: Madonna

Johanna

Film: Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)

İcra: Jamie Campbell Bower, Johnny Depp ve Laura Michelle Kelly

No One Is Alone

Şarkı: Into the Woods (2014)

İcra: Anna Kendrick, James Corden, Lilla Crawford ve Daniel Huttlestone