23. İstanbul Tiyatro Festivali özel seçkisi

2017 yılından bu yana her sene düzenlenmeye başlanan İstanbul Tiyatro Festivali; bu yıl 23’üncü kez seyirciyle buluşacak. Öğrenci biletlerinin 15 TL olduğu festivalde; biletler 11,12, 13 Eylül’de Lale Kart sahiplerine, 14 Eylül’de ise genel satışa açılacak. Golden Mask Rus Sahne Sanatları Festivali ve 0090 ile geçen festivalde başlayan iş birlikleri devam ederken, hem bu iş birlikleri sayesinde izleyeceğimiz oyunlardan hem de yerli yapımlardan sizin için özel bir seçki hazırladık.

Yazı: Hande Sönmez

ULUSLARARASI YAPIMLAR

Sirk / 19 Kasım Cumartesi 2019 20.30 Zorlu PSM
Ünlü yönetmen Grigory Alexandrov’un aynı isimli filminden ilham alan Sirk; Rus topluluk Theatre of Nations tarafından Maxim Didenko yönetmenliğinde sahnelenecek. Sadece tek gösterimini izleyebileceğimiz müzikal, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde olacak.

Yevgeni Onegin / 21-22 Kasım 2019 Zorlu PSM
Rus yazar Alexander Pushkin’in ünlü romanı Yevgeni Onegin; Türkiye’ye ilk kez konuk olan Vaktangov Tiyatrosu yorumuyla sahnelenecek. 205 dakika sürecek olan gösteri; şüphesiz ki öne çıkan yapımlardan. Aynı zamanda festivalde ara verilen tek oyun olma özelliğini de taşıyor.

Traptown/ 16-18 Kasım 2019 20.30; 17 Kasım 2019 Uniq Hall
Geçtiğimiz festivalde Gece Sempozyumu’nu Belçikalı Platform 0090 ve Flaman Kültür Bakanlığı iş birliğiyle sahneye koyan İstanbul Tiyatro Festivali’ne bu yıl aynı ortaklık kapsamında ünlü dans topluluğu Ultima Vez konuk oluyor. Gündelik hayatın sıradanlığı üzerine tasarlanan 110 dakikalık benzersiz bu gösteriyi kaçmaz.

Being Faust –Enter Mephisto / 20,21,22,23,24 Kasım 2019 Zorlu PSM Studio
Goethe’nin ölümsüz eseri Faust’u temel alan Being Faust-Enter Mephisto akıllı telefonlarla oynanan bir deneyim. Akıllı telefon şarjı yüzde 80’in ve internet paketi en az 5 MB’ın üzerinde olan seyircinin “oyuncu” olduğu bu deneyim, Goethe Institut ve Nolgong tarafından tasarlanmış.

Ionesco Dosyası / 22, 23 Kasım 2019 DasDas
Gergedan ile hatrı sayılır bir başarı elde eden Fransız yazar Eugene Ionesco’nun metinlerinden uyarlanan Ionesco Dosyası; yazarın önemli oyunlarından uyarlanan doğaçlama bir gösteri niteliğinde. Fransa’nın önde gelen topluluklarından Theatre de la Ville’in sergileyeceği performans ise merak konusu.

YERLİ YAPIMLAR

IO / 13 ve 30 Kasım 2019  Uniq Hall
Şahika Tekand tarafından yazılan ve yönetilen Io; mitolojiye dair farklı bir okuma yapan; sahnedeki dinamizmi ışık, ses ve hareketi kendine özgü üslubuyla harmanlayarak sağlayan bir oyun.

Ver Parayı / 15,16,17 Kasım 2019 Moda Sahnesi
Ekonomik krizi sahneye taşıyan Ver Parayı yerli seçkilerin içinde en merak edilen yapımlardan biri. Andreas Sauter ve Bernhand Studlar’ın kaleme aldığı oyunu Kemal Aydoğan ve Çağlar Yalçınkaya yönetiyor.

Kaldırım Serçesi / 23, 24 Kasım 2019 CKM
Edith Piaf’ın 1950’ler Fransa’sından 1980’ler Türkiye’sine uzanan hikâyesini Başar Sabuncu kaleme almış. Yiğit Sertdemir’in yönettiği oyunda Tülay Günal, Cemil Büyükdöğerli ve Yeşim Sarı yer alıyor.

Sahibinden Kiralık / 26,29 Kasım 2019 Toy İstanbul
Özen Yula’nın en iyi metinlerinden biri olarak kabul edilen Sahibinden Kiralık; disiplinler arası topluluk biriken tarafından sahneye konuyor. Ozan Güçlü, Semi Sırtıkkızıl, Zeynep Su ve Ertuğrul Aytaç Uşun’un yer aldığı oyun festival sonrasında da gösterimlerine devam edecek.

Yangınlar / 27, 28 Kasım 2019 Zorlu PSM
21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin en sevilen oyunlarından biri olan Yalnız’ın yazarı ve oyuncusu Wajdi Mouwad’ın kaleme aldığı Incendies/Yangınlar sinema filmi olarak büyük yankı uyandırmıştı. Yangınlar 23. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Zorlu PSM’de Murat Daltaban’ın rejisiyle sahnelenecek.

Tahran Rüyası / 29 Kasım 2019 Sahne Beşiktaş
Ceren Ercan’ın Türkiye Üçlemesi kapsamındaki son oyunu Tahran Rüyası; Mark Levitas’ın yönetmenliğinde okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluşacak.