Isınma turu: Fakear

Fransa’nın kafa tazeleyen elektronik müzik geleneğinin yeni kuşak temsilcilerinden Fakear, 14 Şubat’ta %100 Studio’da ikinci İstanbul konserini verecek.

Fakear adıyla tanınan genç prodüktör Théo Le Vigoreux, Aşağı Normandiya’da, Caen’de dünyaya geldi. Annesi ve babasının da müzisyen olması onun için işleri bir nevi hızlandıracaktı. Lisedeyken ilk gitarını satın aldı. Sonrasında ise kariyerine resmen başlamak için Paris’in yolunu tuttu ve müzikal üretimlerine Nowadays Records çatısı altında başladı. 2014 tarihli “La Lune Rousse” teklisinin güncel dans müziğine getirdiği taze ve detaylı yorum, onun ismini ülkesi sınırlarının dışına taşırmakta hiç gecikmedi.

Kendisine çok yakışacak bir etiket ile, prestijli Ninja Tune’un yan markası olan Counter Records ile ilk resmî albümü Animal’ı yayınladığında (2016) Fransa’da çok konuşulan 10 EP’ye imza atmış, hınca hınç salonlara konserler çalmış, Kuzey Amerika’nın en büyük festivallerinden Ultra Music Festival’da dinleyiciyi mest etmişti.

Fakear, kısa denebilecek bir sürede dünyanın farklı köşelerinde yarattığı ateşli dinleyici kitlesini farklı türleri birbiri içinde eriten şarkıları kadar etkisinden hiç kolay çıkılmayan canlı performanslarına da borçlu. Geçtiğimiz yıllar içerisinde Avrupa’dan Yeni Zelanda’ya uzanan rotalar üzerine ismini kazıyan sanatçı, 2017’de M.I.A.’in Meltdown Festival kürasyonunda yer alma şansını yakaladı ve Ninja Tune ailesinin karizmatik üyelerinden Bonobo’ya Amerika ve Kanada turnesinde eşlik etti. Miyazaki filmlerinden de beslendiğini söylediği müziğiyle Tokyo sahnelerine kadar uzandı (ki Tokyo deneyiminin kariyeri üzerinde çok etkili ve kafa açıcı olduğunu belirtiyor).  

Fakear’ın sihirli dokunuşlarla ördüğü zengin ses dünyasının son ürünü olan All Glows 2018’de yayınlandı. Paris’in sunduğu yoğun hayattan vazgeçerek kırsala yerleşme kararıyla da şekillenmiş bir albüm bu ve türler arasında mekik dokurken dinleyene de geniş spektrumda ruh halleri yaşatma nezaketinde bulunuyor.

Dinleyiciyle duygudaşlık kurmada zirve yapan Fakear sahnesi 14 Şubat akşamı %100 Studio’da deneyimlenebilecek. Biletler buradan alınabilir.