“Ortak Yapım”ın açık çağrısına gelen başvuruların sonuçları açıklandı

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İKSV ve Zorlu PSM’nin bir araya gelerek oluşturduğu, tiyatro alanındaki üretimlere destek projesi Ortak Yapım’a dair bir basın toplantısı düzenlendi. Yekta Kopan’ın sunduğu toplantıda temmuz ve ağustos aylarında açılan açık çağrının kazananlarının duyurulmasının yanı sıra kurumların sözcülerinin projenin geneline, pandemi sürecindeki üretimlere ve ileride ne gibi gösterimler yapacaklarına dair açıklamaları da dinlendi.

Bu kurumlar zaman zaman belirli festivaller dâhilinde beraberlikler yaşasa da bu kapsamdaki ortaklık bir ilk. Pandemi sürecinde sezon açılışını gerçekleştiremeyen, kapatılmak zorunda kalan ve alanları fazlaca daralan tiyatrolara ve sektör çalışanlarına bir kapı açmayı hedefleyen Ortak Yapım, geçtiğimiz temmuz ayında tek perde oynanabilecek metinler için bir açık çağrı yapmıştı. Değerlendirmeyi yapan jüri üyeleri arasında Demet Akbağ, Duygu Bayram, Beliz Güçbilmez, Gül Mimaroğlu, Leman Yılmaz ve Mert Fırat yer aldı.. Başvurular arasından seçilen beş metnin yanı sıra kurumlar, pandemi sürecinde siparişle yazılan beş metni daha kendi aralarında bölüşerek Ortak Yapım ismi altında hayata geçirecek. Desteklenecek tüm yapımları ve hangi kurumların çatısında hayata geçirileceklerini aşağıda görebilirsiniz. 

BKM:
Ahmet Sami Özbudak – Şimdi Gerçek Bir Şey
Zeynep Kaçar – Şirket

DasDas:
Ebru Nihan Celkan – Bir İhtimal Daha Var
Ceyda Aşar – Oysa Maviydi Gök Bu Sabah

ENKA Sanat:
Firuze Engin – Kusursuz Çiftin Harikulade Serüvenleri
Gökhan Erarslan – Nuhun Gemisini Aramak

İKSV:
Ceren Ercan – Beni Sakın Yumruklardan
Şamil Yılmaz – Haset

Zorlu PSM:
Yeşim Özsoy – Kum Zambakları ve Mümkün Dünyalar
Ülkü Oktay – Fikri’nin Vişne Bahçesi

Mert Fırat, hepsi pandemi sürecinde yazılmış bu 10 metin için bir genelleme yapmanın zor olduğunu dile getirirken, bir yandan da (karamsarlık ya da umutsuzluk geçirmek anlamında olmasa da) klostrofobik bir hisse sahip olabilmeleri ve iletişime duyulan özlemi vurgulamaları bakımından pandemi sürecini yansıttıklarını, ileride bakılınca tarihi açıdan önem teşkil edeceklerini söyledi.

Yazı: Naz Başaran