Fiziksel mesafelenme sürecinde sosyal kalmanızı garantileyecek 10 oyun

Dünya çapındaki corona virüsü salgınına bağlı gelen tecrite rağmen sosyalleşmeyi canlı tutmakta kararlıyız. Oyun oynamak da şüphesiz bunun en güzel yollarından biri. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, Zoom, Google Hangouts, Facetime gibi görüntülü sohbet uygulamaları kullanarak uzaktan oyun oynama pratiğini çok renkli formlara taşımaktalar. Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games tarafından aslen 2016’da piyasaya sürülen Houseparty uygulaması ise tavan yapmış durumda. Arkadaşlarınızla çevrimiçi partilemenizi ve oyunlar oynamanızı mümkün kılan uygulama, bu süreçte milyonlar tarafından indirildi ve bir anda 17 ülkede 1 numaraya yerleşiverdi. 

İçinde bulunduğumuz bu fiziksel mesafelenme sürecinde arkadaşlarınızla kalabalık olarak herhangi bir ücret ödemeden oynayabileceğiniz ve bizce zevkli olan 10 oyunu bir araya getirdik. 

Codenames

Kaç kişi oynanır?
Tadında bir oyun için en az 4 kişi olmanız gerek. Onun dışında istediğiniz kadar kalabalık olabilirsiniz. 

Ne lazım?
Codenames kutu oyununuz varsa arkadaşlarınızla çevrimiçi ortamlardan birinde bir araya gelmek dışında başka bir şeye ihtiyacınız yok. Ayrıca oyunun İngilizce ve diğer dillerdeki çevrimiçi versiyonuna buraya, Türkçe olarak orijinal oyunun kelimelerini (ya da istediğiniz başka kelimeleri) sisteme girip oynamak için buraya tıklayabilirsiniz. Tabii bir de not alma ihtiyacınız olacak. 

Nasıl oynanır? 
Kelime oyunlarının en zevklilerinden biri olan Codenames’in kutu oyunu birinizde varsa, oyunu o kişi kurabilir, masayı yönetebilir ve arkadaşlarınızla çevrimiçi bağlandığınız platformda ekrana bu masayı paylaşabilir. Twitter’da Codenames’ciler hashtag bile başlattı bu zevkten mahrum kalmamak için. Codenames’de amaç, kırmızı ve mavi takım ajan anlatıcılarının tek kelimelik ipuçları kullanarak masadaki 25 farklı kod kartından hangilerinin kendi takımına ait olduğunu buldurmaya çalışması. Hiç bitmesin isteyeceğiniz bir oyun partisi garanti! 

O Mu Bu Mu?

Kaç kişi oynanır?
En az 2 kişi oynanabilir. Küçük gruplarda da büyük gruplarda da zevkli oluyor. 

Ne lazım? 
Tek ihtiyacınız olan çevrimiçi sohbet ortamlarından birine bağlanmak, biraz yaratıcılık, biraz açıklık ve o bitmek tükenmek bilmeyen muhabbet aşkı.  

Nasıl oynanır? 
Sohbet oyunları içinde favorilerimizden olan O Mu Bu Mu?, sizi zorlu iki durum, şey ya da konu arasında tercih yapmaya itiyor. Örneğin birbirinize “Bir daha en yakın arkadaşının sana hiçbir şey anlatmamasını mı, yoksa en yakın arkadaşına hiçbir şey anlatamamayı mı tercih ederdin?” gibi sorular yönelterek oynayacağınız oyun her yerde ve her zaman derin sohbetleri beraberinde getirebiliyor. Tek ihtiyacınız olan zorlu ve ilginç sorular ya da senaryolar yaratabilmek. Oyunu oynamanın çeşitli yolları var. Bizim favori kuralımız, herkesin zincir halinde sırayla ilişiğindeki kişiye bir soru yöneltmesi, diğer oyuncuların onun ne cevaplandıracağını tahmin etmesi, ardından o kişinin cevabını açıklaması ve bilenlerin puan alması şeklinde. 

Lugat Oyunu

Kaç kişi oynanır?
İdeal olarak 4 ya da daha fazla kişiyle oynanıyor. 

Ne lazım? 
Tek ihtiyacınız olan arkadaşlarınızla çevrimiçi sohbet ortamlarından birine bağlanmak.

Nasıl oynanır? 
Oyunda sırayla bir kişi sözlükten ender kullanılan, tuhaf bir kelime seçiyor (bu oyun için Osmanlıca sözlük kullananlar da var mesela) ve kelimenin sözlük anlamını not ediyor. Bu arada diğer oyuncular da o sözcük için kafalarından birer anlam türetiyor. Kelimenin gerçekten anlamını bilen bir oyuncu varsa, hakkını doğrudan o anlamı en iyi şekilde yazmaya yönelik hakkını kullanabilir. Kelimeyi hayatında ilk kez duymuş olanlar ise kelime için diğer oyuncuları ikna edecek kadar iyi bir sözlük anlamı sallamaya bakıyor. Tüm oyuncular yazdıkları sözlük anlamlarını kelime bulucuya gönderiyor. Kelime bulucu tüm yanıtları (ve kelimenin orijinal anlamını) peş peşe okuyor. Oyuncular hangisinin kelimenin gerçek anlamı olduğunu tahmin ediyor. Kimin ne yazdığını tahmin etmeye kadar çeşitlendirilebilir. 

Pictionary

Kaç kişi oynanır?
En az 4 kişi olunuz. Çok daha kalabalık da olabilirsiniz. 

Ne lazım? 
Zoom kullananlar beyaz tahta özelliğinden yararlanarak Pictionary’i keyifle oynayabilir. Eğer Zoom kullanmıyorsanız Aww App’i kolektif beyaz tahtanız haline getirebilirsiniz. Fareyle çizerek oynayacaksınız.

Nasıl oynanır? 
İyi çizmenin gerekli olmadığı ama yaratıcılığa ihtiyaç duyan, “Tabu’nun resimlisi” ya da “Sessiz Sinema’nın çizilerek anlatılanı” olarak bilinen Pictionary’de neyin çizileceğinin belirlenmesi için bunun gibi çevrimiçi kelime türeticiler kullanılabiliyor. Ama biz kendi zorluklarınızı kendiniz yaratın deriz. Yeri gelmişken, Jackbox Games’in Pictionay’e benzeyen oyunu Drawful 2 da karantine günlerine özel, 11 Nisan 2020 tarihine kadar ücretsiz erişime açık. Buradan ulaşılabiliyor. 

Scattegories

Kaç kişi oynanır?
2 kişi bile oynanır ama ne kadar kalabalık o kadar çekişmeli!

Ne lazım?
Zoom, Google Hangouts vb. bir platformda buluşmanız gerekli. Aranızdan biri buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz Scattegories platformuna girip ekranını diğerleriyle paylaşabilir. Bu bağlantının dışında elinizde kağıt ve kalem bulundurmanız lazım.

Nasıl oynanır?
Format olarak İsim-Şehir-Bitki-Hayvan… oyununa epey benziyor Scattegories. Web sitesinde rastgele belirlenen harfle başlayan kelimelerle, yine rastgele çıkacak sorulara ve konu başlıklarına yanıt bulmaya çalışıyorsunuz. Konu başlıkları araba modellerinden politikacılara, borç almayı makul kılacak sebeplerden dans türlerine kadar uzanıyor. Tabii ki başlıkları kendiniz belirleyerek de oyunu modifiye edebilir, eğlenceyi katlayabilirsiniz! Girdiğiniz linkte zaman tutucu bile mevcut, her şey düşünülmüş.

Cards Against Humanity

Kaç kişi oynanır?
3-6 kişi.

Ne lazım?
Oyunculardan birinin Playing Cards’a girip, bir Cards Against Humanity odası açması ve odanın bağlantısını oynayacak kişilere göndermesi yeterli. Oyunun İngilizce olduğunu da ekleyelim.

Nasıl oynanır?
“İçinizdeki en kötüyü ortaya çıkarmak” amacında olan bir kart oyunu Cards Against Humanity. O yüzden öncelikle derin bir nefes alarak başlayabilirsiniz. Ortaya açılacak kartlardaki boşluk doldurmalara ya da sorulara, elinizdeki cevap opsiyonlarından olabilecek en can sıkıcı, en tat kaçırıcı cevabı vermek oyundaki göreviniz. Her tur, oyunculardan farklı bir kişi, ortaya atılan yanıtlar arasından “en fenasını” seçiyor ve turun kazananı belirleniyor. 

Cube Slam

Kaç kişi oynanır?
Yalnızca 2 kişi oynanabilen bir oyun.

Ne lazım?
2013’te bir Chrome deneyimi olarak yayınlanan Cube Slam artık kendi web sitesine sahip. Yapmanız gereken Cube Slam sayfasına girmek ve “Arkadaşınla oyna” butonuna basmak. Sonrasında çıkacak bağlantıyı oynamak istediğiniz arkadaşınıza ileterek müsabakayı başlatabilirsiniz.

Nasıl oynanır?
Eski usül masa hokeyi oyunlarının dijital mecraya taşınmış ve biraz genişletilmiş hali olarak tanımlayabiliriz Cube Slam’i. Oynadığınız arkadaşınızı karşınızda, oyun masasının başında görebileceğiniz ve bir yandan video chat’e devam edebileceğiniz oyunda amacınız kübü rakibinizin ekranına çarptırmak. Kazanmak için arkadaşınızın göründüğü bu ekran kırılana kadar sayı almanız gerekiyor! Masada beliren engeller de oyunun akışına da ilginç zorluklar ekliyor. 

Dixit

Kaç kişi oynanır?
3-6 kişi

Ne lazım?
Ücretsiz Boite A Jeux üyeliği ve geniş bir hayal gücü… Birçok farklı oyuna da ulaşabileceğiniz Boite A Jeux platformu, kataloğundaki her oyun için kendi seansını açma imkânı tanıyor. Diğer oyuncuları davet ederek bu platform üzerinde Dixit oynayabilirsiniz.

Nasıl oynanır?
2010’larda kutu oyun âleminde bir fenomene dönüşen Dixit, gizemli illüstrasyonların yer aldığı kartlarla oynanıyor. Elinizdeki kart destesinden, her turda farklı bir oyuncunun belirlediği bir temaya en uygun olduğunu düşündüğünüz kartı ortaya atarak puanları toplamaya çalışıyorsunuz. Hedefi temayı belirleyen oyuncunun seçtiği kartı bulmak olan rakiplerinizin aklını karıştıracak kartları seçerken doğru kartı tahmin etmeye çalışmak epey zorlayıcı olabiliyor. Süper illüstrasyonlar da cabası!

Catan

Kaç kişi oynanır?
İdeal bir oyun ritmi için 3 ya da 4 kişi oynamanızı öneririz. Ama 2 kişi için de farklı versiyonlar mevcut. Eğer daha da kalabalık oynamak istiyorsanız, temel oyun formatını eklentilerle genişletebilirsiniz.

Ne lazım?
Bir adet Catan kutu oyunu. Ekstra olarak Cities & Nights ya da Seafarers gibi eklentileriniz varsa daha da zevkli olabilir. Bir çevrimiçi buluşma platformunda bir araya geleceksiniz ve kutu oyununa sahip olan kişi kendi ekran görüntüsünü herkesle paylaşacak.

Catan Universe üzerinden de kutu oyun ya da eklentilere sahip olmadan telefonunuz, tarayıcınız ya da Steam üzerinden oynamak mümkün. Ancak yakın zamanda sunucuyla ilgili sorunlar yaşandığı için sıkı Catan oyuncuları da çareyi yine çevrimiçi buluşma platformlarında arıyor.

Nasıl oynanır?
Risk, Monopoly ve Age of Empires oyunlarının bir karışımı olarak hayal edebiliriz Catan’ı. Harita üzerinde belirli yerleşim alanları kurmak için birtakım gereksinimleriniz var. Zar atarak ilerlediğiniz oyunda, şehir kurmak için saman, taş, kiremit, odun gibi kaynakları toplamaya çalışıyorsunuz. Elinizde olmayan kaynaklara diğer oyuncularla ticaret yaparak ulaşabilirsiniz. 10 gelişim puanını toplayan taraf oyunu kazanır. 

The Lightless Beacon – Call of Cthulhu 

Kaç kişi oynanır?
Kişi sayısı yaratacağınız kurguya bağlı olsa da oyun en az 2 kişi oynanıyor. Oyunun yaratıcıları 4 kişi oynamanızı tavsiye etse de kişi sayısının artmasında bir sakınca yok. Sadece oyun süresini epey uzatmış oluyorsunuz.

Ne lazım?
Chaosium Inc. tarafından geliştirilen The Lightless Beacon, çeşitli platformlar üzerinden oynanabiliyor. Bizim tavsiyemizse FRP meraklılarının buluşma noktası olan Roll20. Portala ücretsiz üye olarak birçok FRP oyununu -en azından belli senaryolarını- yine ücretsiz oynayabilirsiniz. Bir oyuncunun yaratacağı yeni oyun bağlantısı diğerleriyle de paylaşılır. Ama öncelikle The Lightless Beacon’ın epey detaylı hazırlanmış kural kitabını okumayı ihmal etmeyin!

Nasıl oynanır?
Oyun, H.P. Lovecraft’in aynı isimli hikâyesinden yola çıkarak yaratılan Call of Cthulhu’nun FRP oyununun 7. edisyonunda yer alan bir kısa macera. Chaosium Inc. kurucularından Greg Stafford’ın ölümünün birinci yılında yayınlanan beş ücretsiz senaryodan biri olan The Lightless Beacon, herkesin farklı bir karaktere büründüğü FRP oyunlarına meraklı olanlar için ideal bir başlangıç olabilir. Nispeten daha az karışık bir senaryo barındıran oyun, fantastik edebiyatın kült hikâyelerinden birinde arkadaşlarınızla kaybolma olanağı sunuyor.