Dünya dönüyor: Japonya’da maske alıp yeniden satmaya hapis cezası, Google’dan Corona virüsü önlemi ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, corona virüsüne dair büyük gündem yaratmayan haberler.

Japonya’da maske alıp yeniden satmanın cezası hapis ya da 1 milyon yen 

Japonya Hükümeti, 10 Mart’ta yaptığı açıklamada kâr amacıyla yüz maskelerinin yeniden satılmasını bir yıllık hapis cezası ya da 1 milyon yen ile cezalandıracağını duyurdu. Ülke çapında maskelerin yetersizliğini fırsat bilen satıcıları engellemek amacıyla çıkarılan yasa 15 Mart’ta yürürlüğe girecek. Bu kuralın amacının insanların maskeleri arkadaşlarına ve ailelerine dağıtmasını önlemek olmadığını vurgulayan Ticaret Bakanlığı yetkilisi, satın aldıkları maskeleri aynı fiyata veya daha düşük fiyatlara yeniden satılmasına izin verileceğini söyledi. Yetkili sözlerine şöyle devam etti: “Ortalama bir tüketicinin maskelere ulaşabilmesini istiyoruz.”

Google’ın Corona virüsü önlemi evden çalışmak

Geçtiğimiz günlerde Google, Corona virüsünün hızlı yayılmasının yarattığı endişe ile personeline bir not göndererek özellikle Washington merkezli çalışanlarının evde çalışmalarını istediğini bildirmişti. Seattle ve Kirkland’ın da bulunduğu King County de dahil olmak üzere Kuzeybatı Pasifik’teki Corona virüsü tehlikesi ile alınan önlemler, 11 Mart tarihli yeni gelişmeye göre büyük oranda genişletildi. Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlanan evden çalışma yöntemini örnek gösteren yazılım devi ayrıca dünya çapında geçici personel ve satıcılar için bir COVID-19 fonu kurulduğunu duyurdu. Google’ın Ofis Hizmetleri Müdürü Adrienne Crowther, Amerika’da Corona virüsü şüphesiyle karantinaya alınan veya virüsün semptomlarını gösteren çalışanlarını düşünerek bu önlemi önerdiklerini söyledi. Sözlerine devam eden Crowther, bu fonla, çalışanlarının aksattıkları işi, onların çalışma saatleri üzerinden hesaplayarak telafi edeceklerini duyurdu.

Hong Kong’dan ilginç COVID-19 önlemi: Köpeklerinizi öpmeyin!

Hong Kong’da yetkililer, Corona virüsü hastası bir kişinin köpeğinde yapılan testlerin düşük ama pozitif bir sonuç vermesinden sonra köpeklerini öpmeme konusunda ülkedeki vatandaşları uyardı. Hong Kong Tarım, Balıkçılık ve Koruma Departmanı, bir gün boyunca köpek üzerinde birden fazla test yaptıktan sonra, düşük bir enfeksiyon seviyesine sahip olduğunu ve muhtemelen insandan hayvana geçen bir virüs türü olduğunu söyledi. 17 yaşındaki Pomeranyan köpek, sahibinde virüs tespit edildikten sonra 26 Şubat’ta yetkililere verildi. Hong Kong’un Corona virüsü salgınına karşı aldığı bir önlem olarak yetkililer, birine virüs bulaşmış olan evlerde yaşayan kedi ve köpeklerin karantinaya alınmasını kolaylaştırmakta. Bakanlık, evcil hayvan sahiplerini “Hijyen sebebiyle sevmeden önce ve sonra el yıkama, hayvanların, yiyeceklerinin veya malzemelerinin taşınması ve öpüşmekten kaçınma” gibi uygulamaları benimsemeye çağırdı. Hong Kong’un Hayvanlara Karşı Zulmü Önleme Derneği de insanları köpekte tespit edilen enfeksiyon haberlerine aşırı tepki vermemeleri konusunda uyarmış ve köpeğin hiçbir belirti göstermediğini; karantinada sağlıklı ve iyi olduğunu belirtmişti. 

Corona virüsü farkındalığı ve mücadelesi için “CoronaCoin”

Tartışmalı bir çevrimiçi forum olan 4Chan’daki bir programlama ve aktivizm ekibi tarafından yaratılan CoronaCoin (NCOV), dünya çapında enfeksiyon sayısı ve ölümler arttıkça değer kazanıyor. Dünyadaki insan sayısına göre -yani yaklaşık 7,604, 953,650 insan- oluşturulan CoronaCoin’lerin üretilme nedeni, virüs hakkında farkındalığı geliştirmek ve ona karşı savaşmak için para toplamak. Ekipten gelen açıklamada toplanan fonların önemli bir kısmının yardım kuruluşlarına gideceği belirtiliyor. Hedeflerinin tam olarak bu olduğunu söyleyen ekip, farkındalığı yaymak ve virüsle savaşmaya yardımcı olmakta bu girişimin oynayacağı rolü önemsiyor. Ekip açıklamasında “Örneğin, şu anda virüsle savaşmak için ilaç geliştirmek için çalışan bir biyokimyacı ile görüşüyoruz. Bunlar inşa etmek istediğimiz ortaklık türleri” sözleriyle amaçlarını detaylandırıyor. Katılmak için yalnızca bir MetaMask cüzdanına ve Saturn Exchange’de bir hesaba ihtiyacınız olan CoronaCoin’in güvenilirliğine ilişkin ise yaratıcıları oldukça emin. 

Hazırlayan: Işıl Saykan


Yükleniyor...