FKA Twigs, tarihî striptiz kulübünde kadınlığını kutluyor

Müziğiyle olduğu kadar video klipleriyle de yaratıcılığının sınırları olmadığını kanıtlayan İngiliz müzisyen FKA Twigs, We Are the Womxn isimli kısa film çalışmasında bizleri tarihî striptiz kulübü Blue Flame’e davet ediyor. Geçtiğimiz sene Magdalene albümüyle büyük yankı uyandıran, kendine özgü pop anlayışıyla deneysel sularda yüzmekten korkmayan FKA, Ivar Wigan imzalı bir kısa filmle karşımıza çıkıyor.

2019’da çekilen film, Afropunk Festivali’nin geçtiğimiz sene FKA Twigs’in sahne aldığı Atlanta ayağında açılıyor. Şifacı ve ruhani lider Kraliçe Afua, bir grup katılımcıyı ay dansına davet ediyor. “Bu hareketler, medeniyetin başındaki şifacıların ilk hareketlerine dayanıyor” diyor Afuo: “Hangi hareketi yaparsanız yapın mükemmel, çünkü bu sizin lisanınız.”

Ardından Atlanta’nın sembollerinden, şehrin ilk siyah striptiz kulübü olan Blue Flame’e götürüyor bizi FKA Twigs. Tamamı kadınlardan oluşan katılımcılar, birbirleri için dans ediyor ve kolektif bir kutlama yapıyor. FKA Twigs’i ayrıca tarihî kulüpte direk dansı icra ederken görüyoruz. Kendisinin beden ve cinselliği keşfetme sürecinin önemli bir parçası olarak gördüğü direk dansı, Magdalene albümünün yaratım sürecinin de mühim bir parçasıymış.

Yazı: Merdan Çaba Geçer