Flaneur Books, Graham Chaffee imzalı “İyi Köpek” çizgi romanını Türkçe olarak bastı

Köpek Ivan’ın, dualite üzerinden aidiyet mefhumunun peşinde sokak sokak dolaştığı Graham Chaffee imzalı 2014 Eisner En İyi Grafik Roman adayı Good Dog, Damla Karadeniz çevirisiyle 2 Eylül’de Flaneur Books tarafından yayımlandı. Dövme sanatçısı ve çizgi romancı kariyerlerini bir arada yürüten Graham Chaffee, Good Dog’un ortaya çıkma sürecini şu cümlelerle aktarmış:

İyi Köpek’in ortaya çıkması, aslında hepimizin gündelik hayatta köpeklerin doğası hakkında yaptığımız bir sohbete dayanıyor; köpekler nasıl takip etme odaklı doğmuşlardır ve yol gösterilmesine ihtiyaç duyarlar, nasıl kaybolmuş ve amaçsız bir sokak köpeği gibi hissederler ya da ne kadar nevrotik hale gelebilirler… Başlangıçta, kısa bir öykü olmasını planladığım İyi Köpek; yönlendirilme ihtiyacı, itaatin bedeli, farklı ilişkilerin güç dinamikleri gibi pek çok sosyal davranış üzerine genişletilmiş bir meditasyona doğru evrildi ve şimdiki halini aldı.”

Flaneur Books’un 1.500 adet bastığı kitabın gelirinin yüzde 10’u sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacak. Toplanan meblağın ulaştırılacağı yerlere Flaneur Books’un internet sitesinden ulaşılabilecek. Çizgi romanın tanıtım metnini de aşağıya bırakalım:

“Ivan, koyunlu ve tavşanlı kâbusundan uyandığı bir öğle vakti, kendini devcileyin bir sorular yumağına dönüşmüş bulur: Yalnız olmak mı, bir sürüye katılmak mı; kendi tarzında bir flaneur olarak kalıp gezginliğe devam etmek mi, bir ‘sahip’ edinip yerleşik hayata geçmek mi; iyi bir köpek olmak mı, kötü bir köpek olmak mı? Üstelik, kafası karışık Ivan’ımız, kendini doğallığında gelişen bir rastlantıyla bir sokak köpeği sürüsünün içinde bulacak, sorularının cevaplarını yaşayarak aramak zorunda kalacaktır.

Graham Chaffee’nin, 2013’te Fantagraphics tarafından yayımlandığında ABD’de büyük ilgi gören Good Dog‘u, temelinde aksiyon dolu bir sokak hikâyesi ile bir köpeğin arayışlarını birbirine hem anlatımda hem çizgide büyük bir sadelikle yediriyor. Ivan, doğasının gerektirdiği özgürlükten uzakta, sokakta yaşamanın ve maddi insan uygarlığının öğeleriyle çarpışmanın, herhangi bir köpek olmanın değil tam da olduğu varlık olmanın mücadelesini veriyor. Sürü siyasetini idare etmek, öfkeli insanlardan sakınmak, ritüelleşmiş maçoluk gösterilerinin üstesinden gelmek… ama hepsinden önemlisi, şu hayati soruya yanıt aramak:

İyi bir köpek olmak ne demektir?”

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz