DC’nin Siyah “Superman” için arayışları tam gaz devam ediyor

DC’nin yeni bir Superman projesi için kolları sıvadığı ilk olarak geçtiğimiz sene şubat ayında bildirilmişti. Meşhur süper kahramana seneler içinde Christopher Reeve, Brandon Routh ve son olarak da Henry Cavill gibi isimler hayat verdi, malum. Yeni projeyle DC, önceki yapımlardan ayrılarak karşımıza Siyah bir Superman ile çıkmayı planlıyor.

Yapımcılığını J.J. Abrams’ın yürüteceği projenin senaryosu Ta-Nehisi Coates’un kaleminden çıkacak. Söylentilere göre Coates, -orijinal çizgi roman ekseninde- Krypton’dan Dünya’ya gelen bir kahraman hikâyesi tasarlıyor. Süregelen üretim süreci içerisinde şüphesiz değişikliklere uğrayacak olan öykünün, bir 20. yüzyıl dönem anlatısı olarak işlenmesi fikri de seçenekler arasında.  

Ekip şekillenirken

Projeye dair en büyük merak unsurları yönetmen koltuğuna kimin oturacağı ve Siyah Superman’e kimin hayat vereceği, şüphesiz. Karakterle adı en çok anılanlardan Michael B. Jordan, uzun zamandır tam anlamıyla bir fan favorisiydi. Ancak geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, bunu bir iltifat olarak kabul ettiğini; filme dahil olmayacağını ve bu seferlik sadece izlemekle yetineceğini söyledi.

Jordan’ın açıklamalarından sonra başrolün kim olacağına dair tahminler daha da hararetli bir hâl alırken, önemli bir pozisyonun akıbeti de belirsizliğini korumakta: filmin yönetmen koltuğu hâlâ boş ve arayışlar devam ediyor. Aynı zamanda yönetmen olan yapımcı J.J. Abrams, bu pozisyon için düşünülen isimler arasında yer almıyor. Warner Bros. ve DC’nin, Siyah Superman’in hikâyesini Siyah bir yönetmene teslim etmekte kararlı olduğu söyleniyor. Projenin çeşitlilik ve kapsayıcılık konusundaki önemi dikkate alındığında, biz de aksinin biraz manasız olacağı kanaatindeyiz.

DC‘nin Siyah Superman’i için yönetmen arayışı, paralel bir şekilde Marvel cephesinde de Mahershala Ali’yi başrolde izleyeceğimiz Blade için sürüyor. Blade, senaryosu Siyah bir kadın senaristin -Stacy Osei-Kuffour- elinden çıkan ilk Marvel filmi olmasıyla büyük önem taşırken; yönetmen seçiminde de aynı unsurların dikkate alınacağını öngörmek mümkün. Bu projeler için Steven Caple Jr., J.D. Dillard, Regina King, Shaka King, Barry Jenkins, Ryan Coogler gibi önemli yönetmenlerin adı geçmekte. Bazı isimlerin her iki stüdyoyla da görüştüğü biliniyor, ancak sürecin hâlâ başlarında olunduğundan, nihai kararlar bir süre daha netlik kazanmayacak gibi.

Çeşitlilik adına girişimler

DC evreninde atılan her adımda, çeşitlilik ve temsil konularında daha da bilinçli ve kapsayıcı bir yaklaşım izlendiğini görmek mümkün. Bu bağlamda Warner Bros., Angel Manuel Soto’nun yöneteceği ilk Latin süper kahraman filmi Blue Bleet üzerine çalışırken, HBO Max yeni dizisi için eşcinsel bir Green Lantern arayışında. The CW’nin yaratıcılığını Ava DuVernay’in üstleneceği Naomi isimli projesi, ikinci Siyah kadın süper kahraman dizisi olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Yazı: Esra Hiçyılmaz