Marvel'dan “Star Wars” evreninde geçen bir dedektif hikâyesi

Marvel, Star Wars evreninin “The High Republic” döneminde geçecek yeni serisi Star Wars: High Republic – Trail of Shadows‘un Ekim 2021’de çıkacağını duyurdu. Yayınevinin bu dönemde konumlandırdığı ikinci Star Wars serisi olacak Trail of Shadows‘un “noir tarzında gizemli bir seri” olacağı söyleniyor. Hikâye, Jedi’ların kurduğu düzene karşı ortaya çıkan bir tehdidi araştıracak olan iki dedektife, Sian Holt ile Jedi Emerick Caphtor’a odaklanacak.

Trail of Shadows serisi için çok satan genç yetişkin romanlarıyla tanınan yazar Daniel José Olde ile sanatçılar David Wachter ve David Lopéz iş birliği yapacak. Seri aynı zamanda Cavan Scott’ın yeni romanı The Rising Storm ile birbirini tamamlar nitelikte olacak.  

Yazar Olde, “The High Republic”in Marvel’daki hikâyesini devam ettirecek olduğu için heyecanlı olduğunu, çünkü gerilimli ve korkutucu birçok düğümün çözülmeyi beklediğini söylüyor.

Marvel’ın “The High Republic” dünyası

Star Wars evreninin bu döneminde geçen ve yine “The High Republic” olarak anılan serinin şu ana kadar yayımlanmış 5 sayısı var. Trail of Shadows, Valo gezegeninde geçen Republic Fair’da -19. yüzyıl Dünya Fuarlarını andıran bir sergi- yaşanan olaylara odaklanıyor. Yeni kurdukları düzenin sallanmakta olduğunu fark eden Jedi’lar kendi aralarından Emerick Caphtor’ı bu tehlikeyi araştırması için serinin önceki sayılarında görevlendirmişlerdi. Bunun üzerine The Republic de kendi ajanları Sian Holt’u benzer bir göreve atamıştı.

Mini seri Trail of Shadows‘un varyant kapağını hazırlayan Ario Anindito, Emerick ve Sian karakterleri arasında The X-Files‘dan Dana Scully ile Fox Mulder’ınkine benzer bir dinamik görebileceğimizi söylüyor. Emerick, Jedi’ların davranış şekillerini ve ruhsallığını tamamen benimseyen, olaylara duygularıyla yaklaşmayı tercih eden bir karakter. Sian ise daha klasik bir dedektif olarak mantığa dayalı, pratik bir yaklaşımı tercih ediyor.

Yazı: Aslı Cangöz