“Fleabag” kadınları tiyatroları kurtarmak için harekete geçti

COVID-19 salgınından en sert şekilde etkilenen kültür ve sanat alanlarının başında tiyatrolar geliyor muhtemelen. Sinema ve müzik endüstrileri alternatif yöntemler geliştirilse de tiyatrolar için -eski oyunları çevrimiçi erişime açmak dışında- pek bir seçenek bulunmuyor. Tiyatroseverler uzun bir süre daha oyunlardan, oyuncular ise sahnelerden uzak kalacak gibi görünüyor.

Fleabag dizisinin yıldız isimleri Phoebe Waller-Bridge ile Olivia Colman, sektördeki bu kötü gidişata kafa patlatmış ve bir çözüm arayışına gitmeye karar vermişler. İkili yanlarına yapımcı Francesca Moody’yi de alarak, Birleşik Krallık’taki tiyatro emekçileri için bir yardım fonu kurmuş. Amaç, COVID-19 sonrasında geçim kaynakları ve yaratıcı gelecekleri tehdit altında olan sanatçılar ile sektör profesyonellerini ayakta tutabilmek.

Sanat camiasından birçok ismin, bu girişime tam 1 milyon sterlin destekte bulunduğu duyuruldu. Bağışçılar iki yıl boyunca gelirlerinin sabit bir yüzdesini fona aktaracak ve bağışları toplu ödeme yoluyla, gizli bir şekilde yapacaklar. Bu isimler arasında kimler yok ki: Ian McKellen, Gillian Anderson, Gugu Mbatha-Raw, Daisy Ridley, Danny Boyle, James McAvoy, Daniel Radcliffe, Emma Thompson, David Yates, Rachel Weisz, Emilia Clarke, Kit Harrington, Andrew Scott…

Bu ayın başlarında benzer bir girişim de Sam Mendes’ten gelmiş; Netflix’in de desteklediği tiyatro yardım fonu, 1,6 milyon sterlin gibi bir meblağa ulaşmıştı.

Yazı: Merdan Çaba Geçer