Foals. Ağustos. İstanbul.

Geçtiğimiz yıl Arctic Monkeys, alt-J, Roosevelt gibi isimlerin sahne aldığı PSM Loves Summer konserleri, 2023’te de heyecan yaratan isimleri Zorlu PSM sahnesinde ağırlayacak anlaşılan. Son 15 yılda alternatif rock müziği şekillendiren gruplardan biri olan Foals, 15 Ağustos’ta İstanbul’da! Biletler 6 Aralık Salı günü saat 15.00 itibarıyla Passo’da.

2008’de math rock unsurları barındıran Antidotes albümüyle serüvenine start veren Foals, 2010’larla birlikte peşi sıra savurduğu kayıtlarında her biri indie rock marşlarına dönen “Miami”, “Spanish Sahara”, “Late Night”, “The Runner” gibi parçalarla dünya çapında şöhrete ulaştı. 2020’de BRIT Ödülleri’nde En İyi Grup ilan edilen Foals, bu sene yedinci stüdyo albümü Life Is Yours’u yayımmladı.

Warner Music UK etiketli albüm,pandemiyi kademe kademe geride bırakmanın verdiği coşkuyla işliyor. Funky synth partisyonları ve elektronik davullarla tamamlanan şarkılar hakkında sözü solist Yannis Philippakis’e bırakalım: “Kafamızda partiler, kulüp geceleri ve gece 2’de eve dönmeye çalışırken otobüste sarhoş olmak vardı. Dışarı çıkmadan önceki heyecan, arkadaşlarınızla buluşma, taşkınlık…”

Albümün bir kısmı Foals üyeleri Yannis, Jimmy ve Jack’in sabahın erken saatlerinden, karanlık Güney Londra’yı sarana kadar Peckham’daki küçücük, havasız prova odasında gerçekleştirdikleri yazma seanslarının bir çıktısı. İngiltere’nin zaten kasvetli olan ve COVID kısıtlamaları ile her zamankinden daha da basık hissettiren kış günlerinde doğan koleksiyon, Foals’un yaratıcı sürecine, grup üyelerinin iç dünyaları kadar çevrelerinde olup bitenlerin yansımalarının da yön verdiğini kanıtlıyor.

Ekonomi çalışmalarına ve yaklaşan iklim felaketini hafifletme çabalarına odaklanmak için dostane bir şekilde gruptan ayrıldığını açıklayan klavyeci Edwin Congreave olmadan yazılan, kaydedilen ve yayımlanan ilk materyal olan Life Is Yours albümünde; daha önce Kae Tempest, Tame Impala, Fountains D.C, black midi, Squid gibi heyecan verici müzisyen ve gruplarla çalışan prodüktör Dan Carey’nin de kredisi bulunmakta.