Taj Express’e hazır mısınız? Akıl almaz 5 koreografisiyle Vaibhavi Merchant

23 – 28 Ocak tarihlerinde Zorlu PSM ana tiyatro sahnesinde izleme fırsatını bulacağımız Taj Express müzikali Bollywood tutkunları başta olmak üzere dans seven herkesi epey heyecanlandırıyor. Müzikalin muhteşem koreografileri ise Hindistan’da Bollywood denince ilk akla gelen isim olan Merchant ailesinden ödüllü koreograf ve oyuncu Vaibhavi Merchant’a ait.

image

Bollywood sinemasının kurucularından biri olarak addedilen yönetmen Shri B.Hiralal’ın torunlarından biri olan Vaibhavi Merchant sinema dünyasına amcası Chinni Prakash’a yardım ederek başladı. Kendisine Hindistan’ın ulusal film yarışmasında en iyi koreografi dalında ödül getiren ilk solo çalışması ise Hum Dil De Chuke Sanam filminde “Dhol Baaje” isimli parçaya için yaptığı çalışmaydı.

2000’lerin başında başladığı koreografi kariyerine 18 yıl içerisinde sayısız sinema ve televizyon filmi sığdıran Vaibhavi Merchant’ın en ikonik koreografilerinden biri ise 2005 senesinde Bunty Aur Babli filminde Kajra Re parçası için yarattığı, kendisine gene ödül getiren çalışmaydı.

Vaibhavi Merchant’ın sayısız sinema işlerinin yanı sıra koreografilerini üstlendiği bir diğer sahne prodüksiyonu ise ise Avustralya çıkışlı tiyatro yazarı ve yönetmen Toby Gough tarafından yaratılan The Merchants of Bollywood müzikaliydi. İsminden de anlaşıldığı üzere Bollywood’un ünlü Merchant ailesinin öyküsünü anlatan bu müzikal Avustralya’nın yanı sıra Avrupa, Amerika, Kanada ve Asya’nın çeşitli bölgelerinde turnelere çıkarak dünyanın dört bir tarafında alkış topladı.

23 – 28  Ocak aralığında altı performanslık bir programla Zorlu Sahnesi’nde Bollywood rüzgarı estirecek Taj Express ise Vaibhavi Merchant’ın yönetmen koltuğunda oturan kızkardeşi Shruti Merchant ile işbirliği yaptığı, 2013’den bu yana dünyanın dört bir tarafında kapalı gişe performanslara imza atan son müzikali. Oscar ödüllü müzisyen A.R Rahman’ın muhteşem parçaları eşliğinde Hindistan’ın tüm renklerini sahneye taşıyan müzikal genç müzisyen Shankar’ın idolü A.R Rahman’ın izinde kendi kariyerini yaratma öyküsünü anlatıyor.

Müzikal performansları süresince Bollywood film gösterimleri, dans atölyeleri, parti ve söyleşi gibi yan etkinliklerle Hindistan’ı İstanbul’a taşıyan Zorlu PSM’nin Taj Express programı hakkında detaylı bilgiler için buraya, biletler için ise şuraya tıklayabilirsiniz.

Approved-Generic-Poster-Artwork-1200x1697