Yeni Fontaines D.C. albümü öncesi son durak

İrlandalı post punk grubu Fontaines D.C., 2020 tarihli son albümü A Hero’s Death ile Grammy, BRIT Awards, Choice Music Prize gibi prestijli ödüllere aday gösterilmişti. Beklenen üçüncü albüm 22 Nisan Cuma günü yayında olacak. Sabırsızlanlara ısınma turları için bir parça daha dinlemeye açtı Fontaines D.C.


Skinty Fia isimli yeni albümden şimdiye dek üç parça paylaşılmıştı. “I Love You”, “Skinty Fia”, ve “Jackie Down The Line”ı takip eden yeni Fontaines D.C. güzelliğinin ismi “Roman Holiday”. Solist Grian Chatten, şarkının kendisine yaz aylarında Kuzey Londra sokaklarını ve bu sokakları geceleri arşınlamayı anımsattığını söylüyor ve ekliyor: “Londra’da kendine ait gizli bir dile sahip İrlandalı insanlardan oluşan bir çete olmanın heyecanı ve kız arkadaşımla yaşadığımız ilk daireyi hatırlatıyor.”

Parçanın bir de lirik videosu var. Fontaines D.C. üyelerini bir arabada sıkış tıkış hâlde sabah trafiğinde takip ediyoruz. Buradan izlenebilir.

Yeni albüme dair

Üçüncü Fontaines D.C. albümü Skinty Fia, Partisan Records etiketiyle yayımlanacak. Albümün ismi, Türkçeye “geyiğin laneti” olarak çevrilebilecek bir batıl inanç hakkında. Grubun her albümünde olduğu gibi prodüktör Dan Carey yine dümende. Fakat bir değişiklik olarak kayıtlar Oxfordshire’da büyük bir stüdyoda gerçekleşmiş. Skinty Fia’da yer yer politik mesajlar veren parçalar da duyacağız ama albümün genelinin uzun bir aşk mektubunu tamamladığını söylüyor grup üyeleri.

Albüme dair paylaşılan ipuçlarından biri de sonik dünyanın temelini oluşturan ilham kaynakları. Ocak ayında yapılan albüm duyurusunda, Skinty Fia’nın Primal Scream klasiği XTRMNTR, Goldie, 90’lar alternatif rock müziği ve İrlandalı folk grubu Lankum’dan esinlenerek yaratılan bir müzikal kokteyl olduğunu söylemişlerdi. Son haftalarda hemen her gün defalarca döndürdüğümüz “Skinty Fia” parçasının beklentileri arşa çıkardığını da belirtmeden geçmeyelim.