For All Mankind 3. sezonda görevimiz Mars

Rusya’nın Ay’a ilk insanı indirmeye başaran ülke olduğu alternatif bir tarih akışı sunan, “Ya uzay yarışı hiç bitmeseydi?” sorusunu çıkış noktası hâline getirmiş Apple TV+ dizisi For All Mankind, 3. sezonuyla dönüş yapıyor. Sezondan yayımlanan yeni fragmanla, aradaki rekabetin daha da çetinleştiğine ve bu seferki görevin hiç olmadığı kadar risk içerdiğine tanık oluyoruz.

Advertisement

1960’ları mesken tutarak başlayan seride; yarışta geride kalan ve eski prestijine kavuşmak için uzay programlarına yatırım yapan bir ABD hükûmeti görmüştük. Sovyetler Birliği mürettebatına eklediği bir kadın astronot ile çeşitlilik vurgusu yapınca NASA da geri durmuyordu elbette. Araştırmalardan dışlanmış, farklı etnik köken ve cinsiyetlerden gelen bilim insanları programa dâhil edilmeye karar veriliyordu böylece. Tracy Stevens (Sarah Jones), Danielle Poole (Krys Marshal), Molly Cobb (Sonya Walger) ve Ellen Wilson (Jodi Balfour) bu öncü kadın astronotlardan bazılarıydı. Kadroda ayrıca Joel Kinnaman, Shantel VanSanten, Cynthy Wu, Casey W. Johnson, Coral Peña ve Wrenn Schmidt gibi isimler bulunmakta.

1990’ların başlarında geçen 3. sezonda hedef Mars’a inişken, ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki artan rekabette uzay yarışına yeni bir katılımcının dâhil oluşunu izleyeceğiz. Karakterlerin bireysel mücadeleleri, politik arka planla birlikte bir kez daha anlatıda yer edinecek. For All Mankind’ın yaratıcı ekibi, öyküdeki Soğuk Savaş temasına rağmen amaçlarının Rusya ile gerilimi teşvik etmek olmadığını; hükümetlerin uzay araştırmalarına daha fazla önem verdiği, daha iyi bir dünyanın portresini çizmek istediklerini dile getirmekte.

For All Mankind 3. sezon, 10 Haziran itibariyle Apple TV+ kataloğunda olacak. Dileyenler Bant Mag. No:72’de televizyonun ve sinemanın astronotlarına daha yakından baktığımız, For All Mankind’ı da andığımız “Feza psikolojisi başka şeye benzemez, uzayda çığlığını kimse işitmez” dosyasını okuyabilir.