Forest Swords yeni albüm için geri sayımda

Yazı: Güven Yalın

Matthew Edward Barnes ya da kendisini tanıdığımız sahne ismiyle Forest Swords, son yıllarda filmler, video oyunları ve baleler için yaptığı kompozisyonların ardından yeni bir stüdyo albümü için tarih verdi. 20 Ekim’de Ninja Tune etiketiyle yayımlanacak Bolted, Forest Swords diskografisinin üçüncü uzunçaları olacak.

Temmuz ayında dinlemeye açılan “Butterfly Effect” ve “Tar” isimli parçaların da yer alacağı Bolted, geride kalan bir yıllık zaman diliminde müzisyenin kayıt stüdyosuna çevirdiği Liverpool’daki bir depoda hayat bulmuş. 2017’ye tarihlenen son albüm Compassion’dan bambaşka bir sonik dünya vadediyor yeni albüm. Ninja Tune’un basın bülteninde yeni koleksiyonun “daha önce hiç olmadığı kadar acı veren bir aciliyet duygusu” barındırdığına vurgu yapılmış.

Albüm duyurusuna eşlik yeni bir Forest Swords şarkısı da var. İsmi “The Low”. Şarkının temelini oluşturan beat, Yoko Ono için hazırladığı başka bir prodüksiyondan buralara gelmiş aslen. Bolted’ın hem açılışında hem kapanışında işiteceğimiz bazı unsurları da barındırdığı için, albümün şarkı yazım sürecinde kurcaladığı ses ve duyguları bir anlamda özetleyen bir tekli olduğunu vurguluyor Forest Swords. Kara bulutları tepenize diken, kuruntusu bol ve puslu bir trip-hop havası var.

Daha önceleri Yann Tiersen, Mogwai ve Lake Turner gibi grup ve müzisyenlerle çalışmış olan Sam Wiehl tarafından çekilmiş bir video klip eşliğinde yayımlandı “The Low”. Wiehl ve Forest Swords bugüne dek çeşitli video klipler ve canlı performans şovları için de güçlerini birleştirmişti. Albüm için bizzat müzisyen tarafından hazırlanan görselleri baz alan ve o dünyayı genişleten “The Low” klibini buradan izleyebilirsiniz.

Bir de hatırlatma: Forest Swords, 16 Aralık Cumartesi günü Salon İKSV sahnesinde olacak. Altı yıllık aranın arayı kapatacak yeni albümü için nasıl bir sahne şovu hazırladığını da sıcağı sıcağına görecek olmak mutluluk verici. Konser detayları burada.

Bolted albümünün şarkı listesi ve kapak görseli de aşağıda.

1- Munitions
2- Butterfly Effect
3- Rubble
4- Night Sculpture
5- Caged
6- Tar
7- The Low
8- Chain Link
9- Hjope
10- End 
11- Line Gone Cold