Fortnite’da deneyimlenebilecek bir The Northman oyunu

Sadece iki uzun metraj projeyle –The VVitch: A New-England Folktale ve The Lighthouse– gözümüzü üstünden ayırmamamız gereken yönetmenler listesine üst sıralardan giriş yapan Robert Eggers, yeni filmi The Northman ile sahalara dönüş yapıyor. Oldukça iyi eleştiriler toplayan son işini izlemeye çok az kalmışken; tekinsiz atmosfere, görkemli sinematografiye ve bol ağdalı repliğe kollarımızı açtık, bekliyoruz. 

Yönetmenin “büyü, kılıç, mistisizm ve ondan isteyebileceğiniz her şeyle dolu bir Viking destanı” olarak tarif ettiği The Northman, 10. yüzyıl sonları İzlanda’sında konumlanıyor; babası, amcası Fjolnir tarafından katledilen Amleth’in (akıllara Hamlet gelmeli, evet) adalet aramak için ne kadar ileri gidebileceği üzerine bir destan inşa ediyor. Alexander Skarsgård, Björk, Claes Bang, Hafþór Júlíus Björnsson gibi İskandinav kökenli isimlerin yanı sıra Nicole Kidman, Ethan Hawke gibi Hollywood devleri ve yönetmenin daha önce çalıştığı Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe, Ralph Ineson, Kate Dickie; The Northman için kamera karşına geçenlerden.

Şimdiye dek A24 ile çalışan Eggers ilk defa bütçe açısından iddialı bir projenin başına geçmiş; film üzerine verdiği röportajlarda, öykünün ölçeğinin oldukça büyük olduğunu, kendisini tam bir meydan okuma içinde bulduğunu ve hiç bu kadar zorlanmadığını dillendirmişti. 

The Northman’ı 90 milyon dolara mâl eden yapımcı şirket Focus Features, maliyeti karşılamak ve özellikle genç izleyici kitlesini filme çekmek niyetinde olmalı ki oyun firması Loaded ile bir iş birliğine gittiklerini duyurdu. Filmden ilham alan Vengeance isimli oyun, Fortnite oyuncuları tarafından deneyimlenebilecek; bu tanıtımda paylaşılan kodu girenler, kendilerini 20 saat olarak tasarlanmış bir maceranın içinde bulabilecek.

The Northman 22 Nisan’da, tüm dünyayla aynı anda, Türkiye’de de vizyona girecek.