Fantastik ve erotik dünyalarıyla Frank Frazetta

Yazı: Deniz Özöztürk

Köln merkezli yayınevi Taschen tarafından 29 Kasım’da yayımlanacak The Fantastic Worlds of Frank Frazetta kitabı, fantastik edebiyatın ikonik çizeri Frank Frazetta (1928-2010) ve benzersiz mirasını kapsamlı bir şekilde masaya yatıracak. Frazetta ailesinin desteğiyle hazırlanan kitap, bugüne dek sanatçı hakkında bir araya getirilen en kapsamlı derleme olacak.

Ön siparişte olan kitabın editörlüğünü, Taschen yayınlarının Sexy Book seçkisinin editörü olan Dian Hanson üstlendi. Önceleri Amerikan porno dergilerinde eçalışan Hanson’ın, bu kitapta Frazetta’nın çizimlerinin erotik yanını da ele alacağını tahmin etmek mümkün.

Hayal ama gerçek

Frazetta 8 yaşındayken üniversitede sanat dersleri almaya başlamış, henüz 15 yaşındayken ilk çizgi romanı yayımlanmış. Ünlü mizah dergisi Mad Magazine için yaptığı Ringo Starr karikatürü onu tanınır bir çizer yaptı fakat asıl ününü Barbar Conan için yaptığı ikonik çizimle kazandı. Conan denildiğinde aklımıza gelen görseli çizen Frazetta’nın ta kendisi.

Creepy dergisine kapak çizimleri yapan, kült karakter Vampirella’nın yaratıcılarından biri Frank Frazetta, Clint Eastwood’un başrolünde olduğu The Gauntlet filmi gibi pek çok yapımın afişini tasarladı. Ayrıca Nazareth’in Expect No Mercy albümünün, Wolfmother’ın grupla aynı adı taşıyan albümünün ve Molly Hatchet grubunun hemen hemen bütün albümlerinin kapak çizimleri de Frezetta’ya ait. 

vampirella

Çizerin işlerinin efsaneleşmesinin sebeplerinden biri, çizimlerin gerçek hissettirmesinin yanı sıra bir o kadar da fantastik olması. Referans görseller ve fotoğraflar kullanmadan çalışan Frank Frazetta; kurduğu kompozisyonlar, seçtiği renkler, figürlerindeki dinamizm ve titizlikle işlediği detaylarla görenleri kendi hayalinde kurduğu gerçek bir dünyaya çekiyor. 

Frazetta, onu stüdyosunda ziyaret eden George Lucas da dâhil olmak üzere pek çok yönetmene ve çizere ilham olmuş. Frank Frazetta ve kariyerine ilişkin en detaylı kaynaklardan biri olan 2004 tarihli Frazetta: Painting with Fire belgeselini de izlemeniz önerilir!

“Umarım işlerim genç sanatçılara ilham vermiştir. Bir sanatçı olarak özgürlüğümü her zaman korumaya çalıştım ve bence başarılı olmamın temel nedenlerinden biri de bu.” -Frank Frazetta

frank frazetta