Frank Zappa hologramı turneye çıkıyor

Geçtiğimiz yıllarda Tupac Shakur, Roy Orbison ve Amy Winehouse gibi müzisyenlerle gündeme gelen “hologram turne” konsepti birçoklarının kafasını karıştırmaya devam ediyor. Hayatını kaybetmiş müzisyenlerin eski konser görüntüleri ve kayıtlarıyla, bir hologram olarak canlı bir orkestraya eşlik etmesi, belki de ömrünüz boyunca canlı izleme şansı yakalayamayacağınız bir konseri ‘farklı’ bir şekilde deneyimlemenizi sağlıyor. Tabii bu durumu mevzubahis müzisyenin isminden ve kariyerinden maddi kazanç sağlamak için bulunmuş bir yol olarak da yorumlamak mümkün.

bizarreworldoffrankzappa

2017’den beri gündemde olan hologram Frank Zappa turnesi de önümüzdeki bahar aylarında gerçek oluyor. Zappa’nın kendi orkestrasının üyeleri Ray White, Mike Keneally, Scott Thunes, Robert Martin, Ed Mann ve Joe Travers’ın müzisyenin hologramına eşlik edeceği turneye The Bizarre World of Frank Zappa (Frank Zappa’nın Tuhaf Dünyası) ismi verilmiş. Turneden paylaşılan detaylara bakınca iş gerçekten tuhaflaşıyor.

İlk konseri 19 Nisan’da gerçekleşecek olan turnede, dinleyicilere Frank Zappa klasiklerinin yanı sıra “yeni müzikler” ve “yeni görüntüler” vaat ediliyor. Eyellusion ve Frank Zappa Family Trust iş birliğiyle hayata geçirilen projede Lady Bianca, Steve Vai ve Arthur Barrow gibi müzisyenler de hologram Zappa’nın konuğu olacak.

Müzisyenin oğlu Ahmet Zappa, turneyle ilgili yaptığı açıklamalarda babasının şimdiye dek hiçbir yerde paylaşılmamış kimi kompozisyonlarının bu turneye özel olarak sahneye taşınacağını belirtiyor. Babasıyla sıklıkla 3D ve hologram teknolojileri üzerine konuştuklarını ve Zappa’nın bu alana özel bir ilgisi olduğunu da vurgulayan Ahmet Zappa, bu turneyle birlikte babasının başlattığı bir işi bitirdiğini hissettiğini dile getiriyor.

Turne için hazırlanan tanıtım klibi aşağıdaki bağlantıda.