Fransız grup Air’den 20 yıllık nostalji

Nicolas Godin ve Jean-Benoît Dunckel’den oluşan Fransız electronica grubu Air, 2012 çıkışlı son albüm Le Voyage Dans La Lune’dan bu yana kendini özletmişti. Sessizliklerine bir nostalji setiyle nokta konuyor: 2. albüm 10 000 Hz Legend’ın 20. yılına özel bir edisyon yolda.

İkilinin, Beck ve suGar Yoshinaga’yla yaptığı birer düeti de içeren 10 000 Hz Legend’ın 20. yılı şerefine derlediği koleksiyonda albümdeki parçaların remastered versiyonları, demoları ve canlı kayıtlarla birlikte daha önceleri yalnızca Japonya baskısında yer verdikleri “The Way You Look Tonight”ı da bonus olarak eklemiş.

2019’da NME’ye bir röportajda “The Way You Look Tonight” hakkında konuşan Godin, parçaya dair ne yapacaklarını bilmediklerini, kayıt yaptıkları gece R.E.M. solisti Michael Stipe’ın kendilerini ziyaret ettiğini ve parçayı mutlaka bitirip albüme dâhil etmeleri gerektiğini söylediğini paylaşmıştı. Hatta parçayı aslında beğenmediklerini fakat Stipe’ın ısrarlarıyla albüme eklediklerini söylemişti.

10 000 Hz Legend 20th Anniversary derlemesinde daha önce hiç paylaşılmamış 4 demonun yer aldığı KCRW radyo kaydı ve Los Angeles’daki Mayan Theater konserinden kesitler de mevcut. Ayrıca Fransız tasarımcı Ora-ïto’nun hazırladığı eşlikçi görsellerin detayına da ineceğiz anlaşılan.

İçinde daha önce paylaşılmamış 4 sürpriz demonun dahil olduğu albüme KCRW radyo programında alınan kayıtlar ve ayrıyeten Los Angeles’daki Mayan Theater konserinden de canlı performanslar dahil edilmiş. “20 yıl ne kadar da çabuk geçmiş” dedirten özel koleksiyon, 5 Kasım’da piyasada olacak. 

Yazı: Senay Arslan