“Friends” setinden kimler geldi, kimler geçti

Ha geldi ha gelecek derken Friends müptelaları 27 Mayıs’ta Friends: The Reunion‘a nihayet kavuştu. Özel bölüm duyurulduğu vakit tanıdık birçok ismin ağırlanacağı açıklanmıştı. Nitekim dizi yıllardır sürdürdüğü çizgisinden çıkmayıp, sözünü tutarak dünyaya adını duyurmuş yıldızları yine Friends ekibi ile buluşturdu. Cara Delevingne ve Justin Bieber’lı defile, Lady Gaga’lı düet, David Beckham, Kit Harrington, BTS grubu ve daha birçok yıldız ismin dizi hakkındaki düşünceleri… 

Yine de 10 sezon boyunca Friends bölümlerine konuk olmuş yıldızlardan sete dönenlerin sayısı yalnızca iki (2) ile sınırlı kaldı: Tom Selleck ve Reese Witherspoon. Böyle olunca, bir “kimler geldi kimler geçti” nostaljisi yapmak, diziyle yolu kesişenleri bir kez daha anımsamak istedik.

George Clooney

O dönem ER’da başrolleri paylaştığı Noah Wyle ile birlikte, ilk sezonda karşımıza çıkan George Clooney; sigorta şirketini kandırmak için isimlerini birbirleriyle değiştiren Rachel ve Monica’nın kafasını bir hayli karıştırdığı Dr. Mitchell’a hayat veriyordu. Karakter daha sonraları Ross’un bir Scrabble oyununda alfabe karoları yutan ve neredeyse ölmek üzere olan maymununun hayatını kurtardı.

Julia Roberts

Senaristlerden Kevin Bright, Julia Roberts’ın dizide oynamaya ikna oluşunun ilginç bir hikâyesi olduğunu söylüyor. Roberts’a teklifi götüren kişi Matthew Perry olmuş. O da dizide yer alacağını, ancak karşılığında Perry’nin ona kuantum fiziğini açıklayan bir makale yazıp yollamasını şart koşmuş. Matthew Perry kuantum fiziğini oldukça başarılı bir şekilde anlatmış olacak ki sonunda Julia Roberts’ı 2. sezonun 13. bölümünde Chandler Bing’in flört ettiği çocukluk arkadaşı Susie Moss rolünde izleyebildik.

Chris Isaak

Amerikalı müzisyen dizinin 2. sezon 12. bölümünde Rob Dannan kimliğine bürünüp Phoebe’den kütüphanede çocuklar için şarkı söylemesini istiyor, ancak işler tam istediği gibi gitmiyor. Zira Phoebe’nin şarkı sözleri “intihar eden anneler” gibi trajik detaylar içermekte. Ayrıca Isaak’in “Wicked Game” şarkısının, Rachel ve Ross’un ilişkisinde de oldukça önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatalım.

Sean Penn

O dönem kariyerinin en parlak dönemlerinden birini deneyimleyen Penn, 8. sezonun Cadılar Bayramı temalı 6. bölümüne konuk oldu ve Phoebe’nin zıt huylu ikizi Ursula’nın nişanlısı Eric’i canlandırdı. The Reunion’da David Schwimmer, bu deneyimi şu sözlerle anımsıyor: “Sean Penn benim idolümdü ve onunla olan sahnemizde patates kostümü giyiyordum.”

Giovanni Ribisi

Phoebe’den bahsetmişken, erkek kardeşi Frank Jr.’a hayat veren Giovanni Ribisi’yi de hatırlayalım. Lost in Translation, Teddy, Saving Private Ryan ve Avatar gibi birçok yapımda izlediğimiz oyuncu, dizide kendinden yaşça büyük öğretmeniyle evli ve ablası Phoebe’nin taşıyıcı anneliğini yaptığı üçüz bebeklere sahip. Performansıyla, “Friends’e yolu düşmüş en iyi konuk oyuncular” listelerinin gediklilerinden.

Bruce Willis  

Yine Matthew Perry’nin ikna ettiği bir oyuncu. 2000 tarihli The Nine Yards filminin çekimlerinde Bruce Willis’le iddiaya giren Perry, kazanması durumunda yıldız oyuncunun dizide rol almasını istemiş. Sonuç bildiğiniz gibi: sert görünümlü ama içinde duygusal çıkmazlar yaşayan Paul Stevens rolüyle 6. sezona renk kattı Bruce Willis. Ross’un o dönem birlikte olduğu genç öğrencisi Elizabeth’in babası olarak geldi, Rachel’la flört ederek yerini sağlamlaştırdı.

Dakota Fanning

Dizinin yayına başladığı yıl doğan Dakota Fanning’in başrollerini Sean Penn’le paylaştığı I Am Sam’de izleyen herkesi gözyaşlarına boğan performansından sonra Friends için kamera karşısına geçtiğinde henüz 7 yaşındaydı. Final sezonunda, Monica ve Chandler’ın taşınacağı yeni evi Joey’e gezdirdikleri The One With Princess Consuela bölümünde Mackenzie isimli küçük kızı canlandırdı Fanning. Mackenzie’nin evlerini satmaya karar veren ailesine duyduğu kızgınlık, Joey’nin karşı dairesinden taşınmaya karar veren arkadaşlarına duyduğu öfkeyle birleşip, sürpriz bir arkadaşlığı beraberinde getirmişti.

Brad Pitt 

Dizinin en akılda kalıcı konuk oyuncusu desek abartmış olmayız belki de. Brad Pitt 8. sezonda Ross’un okuldan arkadaşı ve “I Hate Rachel Green Club”ın bir diğer üyesi Will Colbert olarak karşımıza çıktı. O zamanlar evli olduğu Jennifer Aniston ile aynı sette rol almakla ilgili tereddütleri varmış Pitt’in. Set canlı seyirciye açık olduğu için başta biraz endişelenmiş. Yine de dizi yapımcıları Pitt’ten “Evet!” cevabını alana kadar durmamış. Nihayetinde bu cameo, oyuncuya Emmy adaylığı getirmişti. 

Christina Applegate 

Friends’e konuk olup Emmy kazanan bir diğer isim Christina Applegate, daha önce Married…With Children’da Matt LeBlanc’la çalışmıştı. Kendisini 9. sezonda Rachel’ın diğer kız kardeşi Amy Green rolüyle izledik. Amy, kız kardeşlerinden ayrıksı havası ve bir o kadar kötü hafızasıyla hafızalara kazınmış; hayranların “nefret etmeye bayıldığı” karakterlerden biri olarak ön planda yer almıştı.

Susan Sarandon 

Sarandon, 7. sezon 15. bölümde Joey’nin rol arkadaşı Jessica Lockhart’ı canlandırdı. Aralarındaki cinsel gerilimin zirveye çıkmasının ardından bu arkadaşlık farklı boyutlara taşınmıştı. Yıllar sonra kendisine Joey’le seks sahnesi sorulduğunda ise şunları söyledi: “İlk olarak, tüm oyuncular setten ayrılmadan birbirinin sahnelerini izliyordu. Yani aile gibi bir ortam vardı. Peruğumu sevmiştim. Joey’i zaten çok seviyorum. Hepsi çok eğlenceliydi.”

“Kimler geldi kimler geçti” nostaljisi bu kadarla kısıtlı değil tabii. Liste şu isimlerle uzayıp gidiyor: Adam Golberg, Robin Williams, Billy Crystal, Winona Ryder, Gary Oldman, Charlie Sheen, Dakota Fanning, Alec Baldwin, Freddie Prinze Jr., Danny DeVito, Paul Rudd, Jon Lovitz, Selma Blair, Hugh Laurie, Leah Remini, Anna Faris, Tate Donovan, Michael Vartan.

Yazı: Banu Üsküdarlı