Fullmetal Alchemist filmlerine serinin yaratıcısından tam not

Hiromu Arakawa’nın 2001-2010 aralığında yayımlanan kült manga serisi Fullmetal Alchemist, tüm zamanların en çok satan mangalarından biri. İki ayrı anime uyarlamasıyla da dünya çapında fenomenleşen fantastik hikâyenin 2017’de Japonya’da vizyona giren ilk sinematik uyarlaması, gişede beklentilerin altında kalmış ama takip eden yıllarda streaming servislerinde büyük ilgi görmüştü. Bir üçleme olarak kurgulanan filmlerin ikincisi mart ayında, son film ise geçtiğimiz hafta Japonya’da izleyicisiyle buluştu.

Devam filmlerinin isimleri Fullmetal Alchemist: Final Chapter – The Avenger Scar ve Fullmetal Alchemist: Final Chapter – The Last Transmutation. İlk uzun metrajı Ping Pong (2002) ile Japonya’nın en prestijli ödüllerini toplayan sinemacı Fumihiko Sori yine yönetmen koltuğunda. Başrollerde bir kez daha Ryosuke Yamada, Tsubasa Honda ve Dean Fujioka var.

Filmlerin resmî web sitesi için bir mektup kaleme alan Hiromu Arakawa, sinematik uyarlamanın da anlatıyı tamamlamasından dolayı duyduğu heyecanı dillendirmiş. Kimi sahneleri izlerken manga serisini kaleme aldığı dönemi anımsadığını ve benzer bir duygulanım yaşadığını söyleyen Arakawa, seyir deneyimini “bir roller coaster sürüşü gibi!” sözleriyle betimlemiş. Özellikle Al’ın geri döndüğü sahne aklından çıkmıyormuş. Meraklandık doğrusu!

Devam filmlerinin okyanus ötesinde ne zaman izleyiciyle buluşacağı ya da streaming servislerindeki serüvenine ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor. İlk Fullmetal Alchemist filmi ise Netflix kataloğunda izlenebilir. 

Fullmetal Alchemist, Edward ve Alphonse Elric isimli iki genç kardeşi merkezine alıyor. Kaybettikleri annelerini geri getirmek için simya ritüeli yapmaya kalkışmalarının ardından olaylar planladıkları gibi gitmez ve Al bedenini, Edward ise bir kolunu ve bir bacağını kaybeder. Sonrasında Al’ı bedenine kavuşturmak için yollara düşen ikili, Devlet Simyacıları olarak görevlere atılır. Böylelikle hem korkutucu canavarlar hem de askerî hükümete karşı çetin ve soluksuz bir mücadelenin içine dalarlar.