Gaspard Ulliel (1984-2022)

Günümüz Fransa sinemasının uluslararası arenada en tanınan oyuncuları arasında yer alan, Juste la fin du monde / It’s Only the End of the World, Saint Laurent ve Un long dimanche de fiançailles / A Very Long Engagement gibi filmlerdeki rolleriyle hafızalara kazınan oyuncu Gaspard Ulliel, henüz 37 yaşında hayatını kaybetti.

Fransız haber ajansı AFP, Ulliel’in ciddi bir kayak kazasında aldığı yaraların ardından hayatını kaybettiği, oyuncunun menajerini kaynak göstererek duyurdu. 18 Ocak Salı günü Savoie bölgesindeki yamaçlarda yaşanan kazanın ardından başından darbe aldığı ve Grenoble’deki bir hastaneye nakledilmesinin ardından kurtulamadığı, gelen ilk detaylar arasında.

Oyunculuğa çocuk yaşlarda, televizyon aracılığıyla adım atan Ulliel’in yer aldığı ilk uzun metraj Le pacte des loups / Brotherhood of the Wolf’tu (2001). Charlotte Rampling başrollü Embrassez qui vous voudrez (2002) ve André Téchiné tarafından yönetilen Les égarés (2003) ile peşpeşe Umut Vadeden Erkek Oyuncu dalında César Ödülleri’ne aday gösterildi. Jean-Pierre Jeunet’nin kamera arkasına geçtiği, Audrey Tautou’nun başrolde yer aldığı Un long dimanche de fiançailles (2004) ile dikkatleri üzerine çekmesinin ardından Hannibal Rising (2007)’de yer aldı. İlk İngilizce filminde meşhur karakterin gençlik yıllarını canlandırdı, ismini geniş kitlelere duyurdu.

Filmografisine La princesse de Montpensier (2010), Saint Laurent (2014), La danseuse (2016), 9 doigts (2017), Les confins du monde (2018), Sibyl (2019) gibi kalburüstü yapımlar sığdıran oyuncu; öleceğini anlayınca ailesini son bir kez ziyaret etmeye karar veren kuir bir karakteri canlandırdığı, Xavier Dolan imzası taşıyan Juste la fin du monde ile César ödülüne uzanmıştı. Yaşamının bir bölümünde modellik de yapmıştı, Chanel’in kokusu Bleu de Chanel’in yüzüydü. Parfümün Martin Scorsese tarafından yönetilen reklam filminde de yer almıştı.

Ulliel’i son olarak, Disney+’ta yayımlanacak yeni Marvel dizisi Moon Knight’ta, bir kez daha Bertrand Bonello (Saint Laurent) ile çalıştığı La Bête’de ve Emily Atef’ın son projesi Plus que jamais’de izleyeceğiz.