“Gece, Melek ve Bizim Çocuklar”, 8. Pembe Hayat KuirFest’te

Programıyla ilgili tüm detayları paylaşmaya devam edeceğimiz 8. Pembe Hayat KuirFest, bu sene 25-26-27 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleşecek. Festival, 24 Ocak’ta Sevgiler, Scott filminin gösterileceği tören ve ardından Anahit Sahne’de düzenlenecek partiyle açılacak ve Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Fransız Kültür Merkezi ile Tasarım Atölyesi Kadıköy’ü mesken edinecek. Her sene poster tasarımlarıyla da göz dolduran KuirFest’in bu yılki afişi #direnayol (2016) belgeselinin yönetmeni Rüzgar Buşki’den geldi. Sloganımız ise #ÇokGüzelsinYasakMısın!

afiş

Festival, duyurularına heyecanımızı hepten kabartan bir haberle başladı. Türkiye’den LGBTİ+ yapımları gösterdiği “Ğ” isimli bölümü kapsamında bu yıl, 1990’larda televizyon başında olanların karşısında çakılıp kaldığı ve bir daha etkisinden kurtulamadığı kült Atıf Yılmaz filmi Gece, Melek ve Bizim Çocuklar gösterilecek. Beyoğlu’nda bir gece yolları kesişen seks işçisi Serap, doğduğu yerden kaçıp İstanbul’a gelen Fulya, hapisten yeni çıkmış Melek ve Serap’ın aşığı Hakan’ın hikâyesini takip eden ve 1990’lar lubunya yaşantısına dair anlatısıyla Türkiye sinemasına damgasını vuran bu yapımda Derya Arbaş, Deniz Türkali, Uzay Heparı, Mehmet Teoman, Candan Erçetin, Deniz Atamtürk ve Kaan Girgin’den oluşan çok özel bir kadro kamera karşısındaydı. Film bu yıl 25. yılını kutluyor ve Pembe Hayat KuirFest ile yeniden beyazperdeye yansıtılıyor.

Gece, Melek ve Bizim Çocuklar gösterimi 26 Ocak Cumartesi günü Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak. Ardından da filmin senaristi Yıldırım Türker, “Melek” rolünde izlediğimiz Deniz Türkali ve sinemacı Metin Akdemir’in katılacağı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Gece, Melek ve Bizim Çocuklar demişken, Sadi Güran’ın çizdiği “İçimde Kalmasın” serisi için Uzay Heparı, Derya Arbaş ve Orhan Atasoy’a ithafen Ceyl’an Ertem, Engin Ertan ve Ekin Sanaç tarafından kaleme alınmış veda yazılarını da buradan okuyabilirsiniz.