George R.R. Martin, House of the Dragon’ı övgülere boğdu

Game of Thrones bitti bitmesine fakat sekiz sezonluk ekran yolculuğunda öyle büyük bir fenomene dönüştü ki uzantısı olacak dizi projeleri için hummalı çalışmalar çok gecikmedi. Bu uzantıların ilki olan ve George R.R. Martin romanı Fire & Blood’dan ilhamla hayata geçen House of the Dragon için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Ejderhaların annesi Daenerys’in nerelerden geldiğini, Game of Thrones’da yaşananlardan 200 yıl önce demir tahta hükmeden Targaryen Hanedanı’nı ve onların Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaşını izleyeceğiz.

Geri sayım sürerken, kaynak materyalin yazarı George R.R. Martin heyecan dozunu yükseltme niyetli yeni açıklamalar yaptı. Kişisel blogu için House of the Dragon’a dair bir yazı kaleme alan Martin, on bölümlük ilk sezonun dokuzunun kaba kurgusunu izlediğini söylüyor ve -henüz tamamlanmadığı için görsel efektlere dair yorum yapamasa da- oyunculuk, yönetmenlik ve senaryoda birinci sınıf bir işin ortaya çıktığı görüşünde. Uyarlama aşamasında kimi değişiklikler yapıldığından, Fire & Blood’daki üç başlı anlatı yapısının doğal olarak korunamadığından fakat senaristlerin çok iyi seçimler yaparak metnini yer yer iyileştirildiklerini düşündüğünden bahsediyor.

Paddy Considine (Kral Viserys Targaryen)

Oyuncu kadrosunun çıkardığı işi övgülerle karşılayan ve seyircinin de bu kadroya kucak açacağını tahmin ettiğini söyleyen yazara göre özellikle Kral Viserys Targaryen’e hayat veren Paddy Considine’ın performansı oldukça etkileyici: “Yıllardır, bazılarınızın hatırlayacağı gibi, Shae’nin Sibel Kekilli’nin canlandırdığı televizyon versiyonunun romanlarımdaki Shae’den daha derin, daha zengin ve daha incelikli bir karakter olduğunu söylüyorum. Benzer bir şekilde, karaktere kitabımdaki Viserys’in asla tam olarak ulaşamadığı trajik bir heybet veren Paddy Considine’in Kral Viserys’inden çok etkilendim. Paddy’ye, Ryan (J. Condal) ile yazarlarına, Miguel’e (Sapochnik) ve diğer yönetmenlere teşekkürler.”

Colony’den hatırlanabilecek Ryan J. Condal ile Game of Thrones’un kadrolu yönetmenlerinden Miguel Sapochnik ikilisinin dümene geçtiği seride George R.R. Martin bir kez daha yapımcı kadrosunda yer ediniyor. Paddy Considine dışında Matt Smith, Olivia Cooke, Emma D’Arcy, Steve Toussaint, Eve Best, Sonoya Mizuno, Fabien Frankel ve Rhys Ifans oyuncu kadrosunun diğer yüzleri.

House of the Dragon 21 Ağustos’tan itibaren HBO’da ekran macerasına başlayacak.