George R.R. Martin, Targaryenler’in emin ellerde olduğunu düşünüyor

Sekiz sezonluk serüvenini 2019’da sonlandıran Game of Thronesun uzantı projesi House of the Dragon için meraklı bekleyiş sürerken; karşılaşacaklarımıza dair kimi ipuçlarını, evrenin yaratıcısı George R.R. Martin verdi.


Game of Thrones’da yaşanan olayların yüzyıllar öncesindeki Targaryen Hanedanı’nı ve onların Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaşını konu alacak House of the Dragon’a, geçtiğimiz ekim ayında yayımlanan kısa tanıtım videosuyla hızlı bir bakış atmıştık. Prens Daemon Targaryen karakterinde Doctor Who’nun 11. doktoru Matt Smith, Prenses Rhaenyra Targanyen suretinde Truth Seekers’tan hatırlanabilecek Emma D’Arcy ve Alicent Hightower olarak  Sound of Metal‘da seyrettiğimiz Olivia Cooke’u,  House of the Dragon evreninde ilk kez gördük.

Dizi, heyecanı körükleyen fragmanından sonra, IMDB tarafından hazırlanan 2022’nin en çok beklenen TV yapımları listesinde de ilk sırayı kapmış. Bu sonuçtan oldukça memnun olduğunu söyleyen George R.R. Martin, hayal kırıklığına uğratmayacak bir işin geldiğinin müjdesini verdi.

The Lord of the Rings’in dizi uyarlaması, Disney’in Star Wars dizilerinden Obi-Wan Kenobi ve Neil Gaiman’ın The Sandman’i gibi iddialı yapımları içinde barındıran listenin ilk sırasında olmanın şaşkınlığını ve mutluluğunu paylaşan George R.R. Martin, sözlerine şöyle devam etti:  “House of the Dragon’ı ben de sabırsızlıkla bekliyorum. Tamam, tam anlamıyla objektif değilim ve göreceğiniz şeylerin çoğunu biliyorum. (Eh, kitabı ben yazdım.) Ayrıca ilk bölümün kaba kurgusunu izledim ve sevdim. Karanlık, güçlü ve içgüdüsel. Tam da epik fantezimde sevdiğim tarz gibi. “

Övgülere kamera arkası ekip ve oyuncularla devam eden yazara göre, dizinin yürütücüleri arasında olan Ryan Condal ve ilk dört bölümün yönetmenliğini üstlenen Miguel Sapochnik harika bir iş çıkarmışlar. Ayrıca tıpkı Game of Thrones’da olduğu gibi, birkaç oyuncunun adını sıklıkla duyacağımızı ve kadronun birçoğuna âşık olacağımıza inanıyor. Daha fazla detaya giremese de ilerleyen zamanlarda kalbimizi kıracak gelişmelerin yaşanacağına dair ipucu veren George R.R. Martin, son olarak “Bence Targaryenler çok emin ellerde. Hazırlanın, hayal kırıklığına uğrayacağınızı sanmıyorum.” diyor.

HBO cephesinden gelen kesin bir yayın tarihi olmasa da 10 bölümlük dizinin 2022 başlarında ekranlara geleceğini hatırlatalım. 

Yazı : Ezgi Oğraş