Roar, The First Lady ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde GLOW’un yaratıcı ekibi ile Nicole Kidman’ın güçlerini birleştirdiği antolojik Apple TV+ serisi Roar, Beyaz Saray’ın kalbindeki kadınların perspektifinden liderlik kavramını irdeleyecek The First Lady, çömlek yapımına gönül vermiş 10 yarışmacının mücadelesini aktaran The Great Pottery Throw Down ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Roar
(Apple TV+, 15 Nisan)

Nedir: Kendi cinayetini çözmeye çalışan bir kadın, fotoğraf yiyerek ziyafet çeken bir kadın, eşini iade etme talebinde bulunan bir kadın… Günümüz dolaylarında geçen farklı hikâyelerle, kadın olma deneyimini çeşitli açılarıyla, her bölüm masaya yatıracak Roar’un karakterlerinden bazıları bunlar. Sürreal bir anlatı sunacak antolojik seri, Cecelia Ahern’ün 30 kısa hikâyeyi derlediği aynı isimli kitabı kaynak bellemiş.

Neye benzer: Anlatıdaki feminist damar nedeniyle yaratıcılarının diğer işi GLOW fikir verebilir.

Kimler var: Nicole Kidman’ın başroller arasında yer almakla yetinmeyip yapımcı olarak da görev aldığı Roar kadrosunda Issa Rae , Cynthia Erivo, Alison Brie, Betty Gilpin Merritt Weaver gibilerini de görüyoruz.

The First Lady
(beIN CONNECT, 18 Nisan)

Nedir: Beyaz Saray’ın kalbindeki kadınların perspektifinden, liderlik kavramını yeniden irdeleme zamanı. Eleanor Roosevelt, Betty Ford, Michelle Obama’ya odaklanan ve bu figürlerin kişisel ve politik yaşamlarındaki sır perdesini aralayacak ilk sezon, yalnızca onların first lady kimliklerine ve deneyimlerine değil, gençlik yıllarını şekillendiren olaylara da tanıklık ettirecek.

Neye benzer: Odağımız first ladyler ise yakın dönemden ilk akla gelen örnek, Natalie Portman başrollü Pablo Larraín filmi Jackie

Kimler var: Televizyonda son yılların en iddialı oyuncu kadrolarından biri. Viola Davis, Michelle Pfeiffer ve Gillian Anderson’ın önümüzdeki Emmy töreni için koltukları hazır desek yeridir.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
The Father (beIN CONNECT, 17 Nisan)

Tiyatro sahnelerinde oldukça alkış toplayan bir yetenek olan yazar yönetmen Florian Zeller’ın sinema çıkarması, Anthony Hopkins’ten Oscar ödüllü, Olivia Colman’dan Oscar adayı performanslar. Yürek yakıcı bir seyir deneyimi. 80 yaşında, biraz huysuz, ısrarla yalnız yaşamak isteyen ve kendisine önerilen tüm yardımcıları geri çeviren Anthony’nin öyküsü The Father. Demansla mücadele ediyor. Kızı artık günlük ziyaretlerini yapamadığı ve Anthony’nin gerçeklik algısı sarsılmaya başladığında, bir yardımcı bulmak zorunlu hâle geliyor.

Outer Range (Amazon Prime, 15 Nisan)

Televizyonun cazibesine karşı koyamayan yıldız isimler kervanına Josh Brolin de katılıyor ve Wyoming eyaletinin vahşi doğasında anlaşılmaz bir gizemi keşfeden çiftlik sahibi Royal Abbott rolünde yıllar yıllar sonra küçük ekrana dönüş yapıyor. Kasabadaki zamansız bir ölüm akılalmaz bir olaylar zincirini başlatırken, hem ailesini hem de topraklarını korumak için büyük bir mücadele vermesi icap etmekte. Rejide parmağı bulunanlar arasında, son olarak Una película de policías’ı önümüze getiren Alonso Ruizpalacios göze çarpıyor.

The Great Pottery Throw Down – 5. sezon (HBO Max, 14 Nisan)

Britanya’nın dört bir yanından profesyonel olmayan, çömlek yapımına gönül vermiş 10 yarışmacı; en iyisi olmak adına, bu sanatın başkentlerinden Stoke-on-Trent’e doğru yola koyuluyor. Keith Brymer Jones, Richard Miller, Kate Olivia Malone, Sue Pryke gibi alanında uzman isimler jüri koltuğunda. Hem aynı topraklardan çıkması hem de isim benzerliği nedeniyle akıllara The Great British Bake Off gelmesi şaşırtıcı değil tabii.

Stardust (Vizyon: 15 Nisan)

Müzik tarihinin en büyük ikonlarından biri… Peki bu maskenin arkasındaki gerçek genç kimdi? 1971’de 24 yaşındaki David Bowie, menajeri Ron Oberman ile ABD’ye ilk yolculuğuna çıkar ancak dünya henüz ona ve sanatına hazır değildir. Bu seyahat, alter egosu Ziggy Stardust’ın yaratımına da vesile olacaktır. Eleştirmenlerin pek “ruhsuz ve klişe” bulduğu Stardust’a, bir Bowie biyografisinin açlığını çekenler şans verebilir.

* Choose or Die (Netflix, 15 Nisan)

* Not So Pretty (HBO Max, 14 Nisan)

* Anatomy of a Scandal (Netflix, 15 Nisan)

* Hard Cell (Netflix, 12 Nisan)

* Cecilia (Paramount+, 14 Nisan)

* It’s the Small Things, Charlie Brown (Apple TV+, 15 Nisan)

Shatranj-e baad
Hâlâ izlemediyseniz

* Woman at War / Kona fer í stríð (MUBI, 15 Nisan)

* Ciało (MUBI, 13 Nisan)

* Shatranj-e baad (MUBI, 12 Nisan)