Ghibli Müzesi, kitlesel fonlama desteğiyle ayakta kaldı

Tokyo’ya yolu düşenlerin uğramadan dönmemesi gereken, Hayao Miyazaki’nin büyülü anime dünyasının kapılarını aralayan Ghibli Müzesi, pandemi sürecinde ciddi kan kaybı yaşadı. Normal şartlarda günlük ziyaret biletleri haftalar öncesinden tükenen ve ileri tarihli randevular alarak ziyaret edilebilen müze, geride kalan 1,5 yılda kapılarını açamadığı için kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.Bir yandan şehrin Olimpiyat Oyunları sebebiyle köklü bir dönüşümden geçmesi, organizasyona karşı (hemen her olimpiyat şehrinde olduğu gibi) protestoların yükselmesiyle birlikte pandeminin de etkisi, Tokyo’daki kültürel yapıların birçoğunu benzer risklerle mücadele etmek zorunda bıraktı. 

Ghibli Müzesi’nin gerekli tadilatları ve benzer masrafları karşılayabilmek adına başvurduğu yol, bir kitlesel fonlama kampanyası başlatmak oldu. Yalnızca Japonya’da oturma izni olanların katılabildiği kampanyada 45 dolarlık bağış çağrısında bulunuldu. Duyuruda “furusato nozei” denen, Japonya’da vergilerin ülkedeki spesifik bir yapıya ya da oluşuma yönlendirilmesini mümkün kılan sisteme referans verilerek, bağışlarının vergi olarak yazılabileceği vurgusu da yapıldı. Kısa sürede 200 bin dolar hedefine ulaşıldı ve Ghibli Müzesi kapanma tehdidini -en azından şimdilik- atlatmış oldu.

Spirited Away, My Neighbor Totoro, Castle In The Sky ve Ponyo gibi Ghibli klasiklerinin hazırlık aşamalarına tanık olduğunuz müzede prodüksiyon materyalleri, karakter eskizleri, Miyazaki’nin çalışma odasının birebir replikası ve hiçbir yerde yayımlanmamış bir Miyazaki kısasını izleyebileceğiniz ufak bir sinema salonu gibi güzellikler var. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.