Berlin’in punk müzesi için mekân aranıyor

Müzisyen, prodüktör ve Los Angeles punk sahnesinin kilit figürlerinden Taquila Mockingbird, Berlin’de bir punk müzesi oluşturmak için kolları sıvamış.

2011’de Los Angeles’ta geçici bir alan kiralayarak sevdiği sanatçıları bir araya getirip LA Punk Museum’u oluşturan sanatçı, şimdi de gözlerini Berlin’e dikti. 

Mockingbird’ün hedefinde geçmiş ve günümüzdeki Berlin punk sahnesine, dünya genelindeki punk akımlarına, fotoğraflara ve hatıralara ev sahipliği yapacak bir alan oluşturmak var. Projeye beraber giriştiği isimler de Svenja Block ve Valerie Darmoris. Punk arşivinin derinliklerine inme çalışmasında UCLA ile iş birliği yapan sanatçı, müze için mekân arayışında. Yeni yılda röportaj serileri paylaşmaya başlayacağını duyuran Mockingbird’ün müze projesine dair gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Taquila Mockingbird kimdir?

Müzikal yolculuğu 1977’de başlayan Taquila Mockingbird’ün ilk grubu, The Jimi Hendrix Experience üyelerinden Mitch Mitchell’la kurduğu Trouble for Nora’ydı.  80’lerin ilk yıllarında aktif olan Do Monkey Productions ile punk sahnesindeki grup ve müzisyenleri ağırlayan tarihî televizyon programı New Wave Theater’ı hayata geçirdi. Birçok önemli müzik yayınında uzun yıllar yazarlık yaptı ve Los Angeles’ta, kendi tabiriyle “yer altı ve akıllı punk” kültürünün yayılmasına önayak oldu.

Yazı: Naz Başaran