Gillian Flynn, “Utopia”nın yeni yaratıcısı

Dennis Kelly tarafından yaratılan Utopia, 2013’ün başlarında ilk kez İngiltere’de yayınlandığında büyük yankı uyandırmıştı. Gizemli bir komplo teorisine, stilize görüntülere ve keskin bir kara mizah anlayışına sahip olan Utopia, bir kesim tarafından kült ilan edilirken, şiddetli doğası ve karanlık temaları sebebiyle tartışmalara da sebep oldu. Neticede hayranları ve Kelly dizinin devamını istese de Utopia 2. sezon finali dahi yapamadan iptal edildi. 

Utopia hayranlarını teselli edecek habere göre, dizinin Amerikan uyarlaması Amazon Prime tarafından yapım aşamasında. Aslında Utopia‘nın yeniden çekilmesinin konuşulması, orijinal dizinin iptalinden hemen önce, 2014 başlarında başlamıştı ve seriyi David Fincher’ın yönetmesi planlanıyordu. Maalesef HBO’nun Fincher’ın hikâyesindeki vizyonunun maliyetini karşılama konusundaki isteksizliği projenin iptal edilmesiyle sonuçlandı. 2018’de de Amazon Prime devreye girerek, uyarlamalarını izlediğimiz Gone Girl ve Sharp Objects kitaplarının yazarı Gillian Flynn’i dizinin başına getirdi.

Utopia’nın yeni yaratıcısı Flynn, 2018’de diziyi üstlenmesinin ardından şöyle bir açıklamada bulunmuştu: “Utopia yaratıcı bir zekânın ürünü. Dennis Kelly’nin dizisi beni çok heyecanlandırmıştı ve açıkçası bu dünyayı açıp; içinde oynamama ve kendime ait tuhaf ve vahşi bir alan yaratmama izin vererek bana çok cömert davrandı.”

Amerikan yapımı yeni Utopia’nın oyuncu kadrosu bu yıl başlarında Amazon tarafından açıklanmıştı. Dizide, American Honey’nin yıldızı Sasha Lane başrolde karşımıza çıkarken, The Office‘in sevilen oyuncusu Rainn Wilson da yıldıza eşlik edecek. Diğer rollerde ise John Cusack, Dan Byrd, Cory Michael Smith ve Ashleigh LaThrop gibi isimleri göreceğiz.

Dizinin yayın tarihi henüz net olmasa da “Where is Jessica Hyde?” sorusunun cevabını Amazon Prime’dan duymaya yakınız gibi görünüyor.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz