The Raincoats’tan Gina Birch soruyor: “Şimdi hangimiz cool?”

Gina Birch ve Ana da Silva ile birlikte 1977’de Londra’daki Hornsey College of Art’ta öğrenciyken başlatmıştı ilham verici post-punk grubu The Raincoats’un macerasını. Kadroda ayrıca Palmolive takma adını kullanan, 1978’de The Slits’ten ayrılan davulcu Paloma McLardy vardı.


Son stüdyo albümünü 1996’da yayımlayan grubun kurucularından Birch, 2021 sonbaharında bir solo kayıtla karşımıza çıkmıştı. Zaman zaman The Raincoats konserlerinde de çalınan “Feminist Song”, grubun basçısı ve vokalisti Gina Brich için yeni bir maceranın başlangıcı olmuştu. Şimdi ise kariyerinin ilk solo albümünü duyurdu. Roket gibi bir şarkıyla hem de!

Yeni Gina Birch teklisi “Wish I Was You”nun gitarlarını Sonic Youth’tan Thurston Moore çalmış. Coşkulu 90’lar rock’n’roll enerjisiyle dolup taşan parçanın nakaratında “Eskiden sen olabilmeyi dilerdim ama şimdi sen, ben olmak istiyorsun.” diyor Gina Birch. 

Şarkının damakta bıraktığı tadı katlayan bir video klibi de var. Üstelik yönetmen koltuğunda Gina Birch’ün kızı Honey Birch var. Genç Gina Birch ve havalı çocuklardan oluşan bir grubun köşe kapmacasını izlediğimiz eğlenceli klip, hemen burada. Evet Gina Birch, keşke herkes senin kadar cool olsa!

Yoldaki albümün ismi de The Raincoats hayranlarının yüzünde tebessüm oluşturacak türden: I Play My Bass Loud. Prodüktör koltuğunda Killing Joke üyesi Martin “Youth” Glover var. Kendisinin bugüne dek birlikte çalıştığı diğer grup ve müzisyenlerin listesi de hayli kabarık: Faith No More, Beth Orton, The Verve, The Sugarcubes, Bananarama, Erasure diye uzayıp gidiyor…

24 Şubat’ta Third Man Records’tan yayımlanacak I Play My Bass Loud albümünde geçtiğimiz yıl paylaşılan “Feminist Song” da yer alacak. Şarkı listesi ve kapak görseli aşağıda görülebilir.

1. I Play My Bass Loud
2. And Then It Happened
3. Wish I Was You
4. Big Mouth
5. Pussy Riot
6. I Am Rage
7. I Will Never Wear Stilettos
8. Dance Like a Demon
9. Digging Down
10. Feminist Song
11. Let’s Go Crazy